6 kg niebezpiecznych śmieci z UE na Polaka. Europa pozbywa się groźnych odpadów w Polsce

2020-09-25 8:56

Przeciętny mieszkaniec Polski wyprodukował w 2018 r. 329 kg odpadów komunalnych, a do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 370 kg – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Czy zaleją nas śmieci?”. Co gorsze, w 2017 r. w porównaniu do 2016 r. o połowę wzrósł import odpadów z krajów UE do Polski. Nasz kraj importuje kilka razy więcej odpadów niebezpiecznych niż eksportuje. Aż połowa niebezpiecznych odpadów trafia do nas ze Szwecji i Niemiec.

Odpady

i

Autor: Pixaby/ Creative Commons Skawina: 41 osób odpowie za składowanie niebezpiecznych odpadów. Jest akt oskarżenia

Więcej sprowadzamy niż wysyłamy

Unia Europejska odpowiada za ok. 12 proc. światowej produkcji odpadów komunalnych. Europa pozbywa się śmieci zwiększając ich eksport - m.in. do Polski. Najwięcej odpadów wysyłają do nas Szwedzi i Niemcy. W 2018 r. Unia Europejska wyeksportowała 18,7 mln ton odpadów.

Polska importuje zdecydowanie więcej odpadów niż eksportuje. W 2016 r. do naszego kraju trafiło 250 tys. ton odpadów, natomiast w 2017 r. było to o ponad 50 proc. więcej, bo 380 tys. ton, z czego ponad 225 tys. ton stanowiły odpady niebezpieczne. Jednocześnie Polska w 2016 r. wyeksportowała 83 tys. t odpadów, w tym 46 tys. ton odpadów niebezpiecznych, a rok później w 2017 r. o 14 proc. więcej - 95 tys. ton, z czego odpady niebezpiecznie stanowiły 42 tys. ton. Sytuacja przedstawia się lepiej pod względem ilości śmieci importowanych na mieszkańca. W 2017 r. było to 10 kg na osobę rocznie, z czego 6 kg na osobę stanowiły odpady niebezpieczne. Jest to wynik poniżej średniej UE (odpowiednio 39 i 18 kg na osobę).

Najwięcej odpadów z dolnośląskiego

W Polsce wyprodukowaliśmy w 2018 r. aż 128 mln ton odpadów, z czego 12 mln (ok. 9,8 proc.) stanowiły odpady komunalne. Najwięcej odpadów komunalnych wytwarzają mieszkańcy województwa dolnośląskiego (394 kg/os.), natomiast najmniej osoby zamieszkujące województwo świętokrzyskie (201 kg/os.). Za powstanie blisko połowy śmieci (48 proc.) odpowiada sektor górnictwa i wydobycia, kolejne 20 proc. wytwarza sektor przetwórstwa przemysłowego, natomiast 14 proc. pochodzi z wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. W 2019 r. opłaty za wywóz odpadów komunalnych w Polsce wzrosły średnio o 30 proc. w porównaniu z 2018 r. W 2020 r. można spodziewać się dalszego wzrostu stawek, zwłaszcza jeśli mieszkańcy nie będą segregować odpadów.- Podniesienie stosunkowo niskiego poziomu segregacji odpadów w Polsce wymaga opracowania rozwiązań, które pozwolą różnicować odpowiedzialność gospodarstw domowych w ramach wspólnot mieszkaniowych. Poszczególni członkowie, którzy nie stosują segregacji, nie powinni powodować płacenia najwyższych opłat przez każde gospodarstwo domowe, gdyż w efekcie osłabia to motywację pozostałych mieszkańców. Jednak nawet sprawdzone rozwiązania, takie jak przeniesienie odpowiedzialności indywidualnej na wyższy poziom wspólnoty, wymagają szerokiej kampanii społecznej – mówi Magdalena Maj, analityk zespołu energii i klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przeczytaj także: Kolejna GIGANTYCZNA PODWYŻKA opłat za śmieci. TYLKO U NAS nowy, przerażający cennik

Jak segregować odpady niebezpieczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki