Jak przeżyć miesiąc za 100 zł

i

Autor: Shutterstock Jak przeżyć miesiąc za 100 zł

6 lat temu wyżywił się za 100 zł miesięcznie. Sprawdzamy, ile wydałby w 2022 roku

2022-07-09 19:58

W 2016 roku w serwisie Wykop pojawił się wpis, w którym internauta sporządził "jadłospis" o tym, jak przeżyć za 100 zł miesięcznie. Dieta nie była zbyt bilansowana i należy ją traktować raczej jako internetowy żart, niemniej udowadniała, że da się wyżywić za jednego "Jagiełłę" miesięcznie. Jednak przez ostatnie 6 lat ceny znacznie się zmieniły, zwłaszcza przy inflacji na poziomie ponad 15 proc. Dlatego też sprawdziliśmy ile autor wpisu sprzed lat, musiałby zapłacić za te same produkty w 2022 roku.

Jak przeżyć miesiąc za 100 zł? Internauta sprawdził to w 2016 roku

W 2016 roku internauta opisał na portalu Wykop.pl miesiąc żywienia się w przy nieprzekraczaniu budżetu 100 zł i jak sam przyznał - momentami był nawet "przejedzony, zapchany". Wpis przez lata krążył po internecie w formie żartu, ale z najstarszego źródła wynika, że został opublikowany po raz pierwszy w okolicach 2016 roku. 

Spójrzmy więc na "dietę za 100 zł" sprzed 6 lat. Nie należy ona do zbyt zbilansowanych, brakuje w niej nabiału, ryb, czy owoców. Jedzenie jest też dosyć niskiej jakości, co pomaga zmieścić się w założonym budżecie. Poniższy koszyk zakupów kosztował łącznie 93 zł i rzekomo wystarczył internaucie na cały miesiąc.

  • 1kg ryżu około - 3 zł
  • 1kg makaronu - ok. 2,5 zł
  • 1kg kaszy jęczmiennej - ok. 2 zł
  • 6kg ziemniaków - ok. 8 zł
  • 2kg margaryny - ok. 5 zł
  • 150 bułek - ok. 50 zł
  • 10 paczek Chocoszoków [płatków czekoladowych - dop. red] - ok. 20 zł
  • 15 sosów do potraw jeden po około 50 groszy - razem 7 zł, lub kilka sosów gotowych po ok. 3 zł.
Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Po wymienieniu listy zakupów autor wpisu instruował jak dysponować tak zrobiony zakupami. Rano gotował gar sosu (żeby starczyło na dwa dni). Na każdy dzień wyznaczał sobie pięć bułek dziennie i pół paczki płatków czekoladowych. Przez pierwszy tydzień jadł sam makaron, drugi ryż, trzeci kaszę jęczmienną, a czwarty ziemniaki. Po eksperymencie zostało mu jeszcze nieco ryżu i kaszy.

Wersja inflacyjna. Jak przeżyć miesiąc za 100 zł w 2022 roku? 

Sprawdziliśmy więc ile taka budżetowa dieta kosztowałaby w 2022 roku, w którym zmagamy się z drożyzną i inflacją 15,6 proc. 

  • 1kg ryżu 3,99 zł
  • 1 kg makaronu 11,96 zł
  • 1 kg kaszy jęczmiennej 3,49 zł
  • 6 kg ziemniaków 14,94 zł
  • 2 kg margaryny 26,32 zł
  • 150 bułek 49,50 zł
  • 10 paczek płatków czekoladowych 23,70 zł
  • 15 sosów do potraw 15 zł
  • Łącznie: 148,45 zł

Z racji na brak dostępności niektórych produktów (np. płatków Chocoszoków), wybieraliśmy najtańsze odpowiedniki, jakie znajdowaliśmy na półce w sieci Biedronka. Pod uwagę nie były brane produkty w promocji, a w cenach regularnych. Wyszło, że internauta w 2022 roku, za niemal taką samą dietę musiałby zapłacić o 50,45 zł więcej niż w 2016 roku (wtedy zapłacił 93 zł). Najbardziej w oczy rzuca się wzrost ceny makaronu (o ok. 9 zł), ziemniaków (są niemal o połowę droższe), czy margaryny (wzrost o 500%!).

Dlaczego za te same zakupy po 6 latach płacimy więcej?

Jak więc wynika z powyższego wystawienia, dysponując budżetem 100 zł na jedzenie w Polsce, dosyć trudno zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby. Co więcej, nawet przy budżecie wysokości 150 zł, dieta nie byłaby odpowiednio zbilansowana.

Za dewaluacje pieniądza przez 6 lat odpowiada inflacja, która - co warto zaznaczyć - jest stałym elementem współczesnej, kapitalistycznej gospodarki, szczególnie takiej, która się rozwija i w której rosną płacę. Oczywiście "zdrowa" wysokość wskaźnika wynosi 2-3 proc., a obecnie mierzymy się z inflacją na poziomie 15,6 proc., która może być symptomem nadchodzącego kryzysu i zubożenia społeczeństwa (szczególnie, że wzrost płac jest niższy od tempa utraty wartości pieniądza).

Przyjrzyjmy się więc inflacji w od 2016 roku według danych GUS:

Sonda
Ile wydajesz na jedzenie miesięcznie (dla jednej osoby)?

W dużym uproszczeniu, jeśli przez 2017 roku robiliśmy zakupy za 100 zł spadła o 2 proc., to znaczy, że te w przyszłym roku na ten sam koszyk dóbr musieliśmy wydać 102 zł. Dlatego też za koszyk zakupów, który kosztował w 2016 roku 93 zł, w 2022 roku musimy zapłacić aż 148,45 zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany