Klocki LEGO obchodzą 60. urodziny. A wszystko zaczęło się w Danii... [ZDJĘCIA]

2018-02-09 15:38

Klocki LEGO świętują w tym roku okrągłą rocznicę swojego powstania, a ich sława nie gaśnie. Producent klocków LEGO odniósł suksce za sprawą pomysłu, aby do plastikowego klocka dodać wypustkę. Przypominamy najciekawsze fakty na temat klocków LEGO.

Twórcą klocków LEGO jest Ole Kirk Kristiansen. W 1949 r. wyprodukował on pierwszą partię – „Automatic Binding Bricks", co znaczy po duńsku „klocki samołączące". Pierwsze klocki LEGO były płaskie i rozsypywały się, dlatego spółka pracowała nad ich ulepszeniem. Cztery lata pod debiucie nazwę klocków zmieniono na „LEGO® Mursten", czyli „klocki LEGO". Zabawki dostępne były wówczas w pięciu kolorach: białym, czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym. Klocek LEGO z wypustką w postaci, którą znamy dziś, powstał w 1958 roku.

Zobacz: Historia wielkich marek. LEGO – firma, której żaden pech niestraszny

Ciekawostki

- Zestaw sześć „2x2" klocków LEGO umożliwia ułożenie klocków w 915 różnych kombinacjach.

- Z 40 miliardów klocków LEGO można byłoby zbudować kolumnę, która sięgnęłaby księżyca.

- Form używane do produkcji klocków LEGO umożliwiają ich odlanie z dokładnością do 0,004 mm – to mniej niż wynosi grubość pojedynczego włosa. Dlatego klocki LEGO można łączyć w perfekcyjny sposób.

- Podczas produkcji klocków LEGO stosowanych jest ponad 60 kolorów.

- Obecnie w fabrykach LEGO powstaje ponad 3700 różnych różnych klocków LEGO i łączących się z nimi elementów.

- Klocek LEGO wyprodukowany 60 lat temu nadal będzie pasować do swojej współczesnej wersji.

Budowanie kreatywności przez ponad 60 lat
Klocki LEGO to tysiące wariantów i godzin wypełnionych zabawą, która wciąga ludzi w każdym wieku. Misją Grupy LEGO niezmiennie jest budowanie przyszłości dzieci poprzez kreatywną zabawę i rozwój wyobraźni. Tworzenie konstrukcji z klocków LEGO uczy rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia oraz kreatywności – z raportu The Future of Jobs Report Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że są to trzy najbardziej potrzebne umiejętności w przyszłej pracy.

Polecamy: Lego stworzyło „Facebooka dla dzieci” i wprowadza go do Polski

- Zabawę klockami LEGO napędza dziecięca fantazja i ciekawość, a klocek LEGO jest jej „sercem" i najważniejszą częścią. Nieustanne składanie i rozdzielanie elementów LEGO powoduje, że dzieci mogą zbudować wszystko, co tylko sobie wyobrażą. „Ogranicza" ich jedynie wyobraźnia. Zabawa klockami LEGO pomaga małym dzieciom być otwartym oraz odkrywać i rozwijać rozmaite umiejętności, niezbędne w XXI wieku, takie jak kreatywność, współpraca i rozwiązywanie problemów – mówi Julia Goldin, szef ds. marketingu Grupy LEGO.

O Grupie LEGO
Marka LEGO należy do Grupy LEGO – prywatnej spółki rodzinnej z siedzibą w Billund (Dania) oraz głównymi oddziałami w Enfield (USA), Londynie (Wielka Brytania), Szanghaju (Chiny) i Singapurze. W 1932 r. firmę założył Ole Kirka Kristiansena. Obecnie przedsiębiorstwo zaliczane jest do wiodących producentów zabawek na świecie. Spółka prowadzi sprzedaż swoich produktów na całym świecie.

Oprac. na podst. mat. pras.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze