Twórcą klocków LEGO jest Ole Kirk Kristiansen. W 1949 r. wyprodukował on pierwszą partię – „Automatic Binding Bricks", co znaczy po duńsku „klocki samołączące". Pierwsze klocki LEGO były płaskie i rozsypywały się, dlatego spółka pracowała nad ich ulepszeniem. Cztery lata pod debiucie nazwę klocków zmieniono na „LEGO® Mursten", czyli „klocki LEGO". Zabawki dostępne były wówczas w pięciu kolorach: białym, czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym. Klocek LEGO z wypustką w postaci, którą znamy dziś, powstał w 1958 roku.
Zobacz: Historia wielkich marek. LEGO – firma, której żaden pech niestraszny
Ciekawostki
- Zestaw sześć „2x2" klocków LEGO umożliwia ułożenie klocków w 915 różnych kombinacjach.
- Z 40 miliardów klocków LEGO można byłoby zbudować kolumnę, która sięgnęłaby księżyca.
- Form używane do produkcji klocków LEGO umożliwiają ich odlanie z dokładnością do 0,004 mm – to mniej niż wynosi grubość pojedynczego włosa. Dlatego klocki LEGO można łączyć w perfekcyjny sposób.
- Podczas produkcji klocków LEGO stosowanych jest ponad 60 kolorów.
- Obecnie w fabrykach LEGO powstaje ponad 3700 różnych różnych klocków LEGO i łączących się z nimi elementów.
- Klocek LEGO wyprodukowany 60 lat temu nadal będzie pasować do swojej współczesnej wersji.
Budowanie kreatywności przez ponad 60 lat
Klocki LEGO to tysiące wariantów i godzin wypełnionych zabawą, która wciąga ludzi w każdym wieku. Misją Grupy LEGO niezmiennie jest budowanie przyszłości dzieci poprzez kreatywną zabawę i rozwój wyobraźni. Tworzenie konstrukcji z klocków LEGO uczy rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia oraz kreatywności – z raportu The Future of Jobs Report Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że są to trzy najbardziej potrzebne umiejętności w przyszłej pracy.
Polecamy: Lego stworzyło „Facebooka dla dzieci” i wprowadza go do Polski
- Zabawę klockami LEGO napędza dziecięca fantazja i ciekawość, a klocek LEGO jest jej „sercem" i najważniejszą częścią. Nieustanne składanie i rozdzielanie elementów LEGO powoduje, że dzieci mogą zbudować wszystko, co tylko sobie wyobrażą. „Ogranicza" ich jedynie wyobraźnia. Zabawa klockami LEGO pomaga małym dzieciom być otwartym oraz odkrywać i rozwijać rozmaite umiejętności, niezbędne w XXI wieku, takie jak kreatywność, współpraca i rozwiązywanie problemów – mówi Julia Goldin, szef ds. marketingu Grupy LEGO.
O Grupie LEGO
Marka LEGO należy do Grupy LEGO – prywatnej spółki rodzinnej z siedzibą w Billund (Dania) oraz głównymi oddziałami w Enfield (USA), Londynie (Wielka Brytania), Szanghaju (Chiny) i Singapurze. W 1932 r. firmę założył Ole Kirka Kristiansena. Obecnie przedsiębiorstwo zaliczane jest do wiodących producentów zabawek na świecie. Spółka prowadzi sprzedaż swoich produktów na całym świecie.
Oprac. na podst. mat. pras.