Podatek PCC-3. Co to takiego i ile wynosi?
Podatek PCC-3 jest niezmienny i wynosi 2 proc. od wartości rynkowej np. samochodu. Nie warto jednak próbować zaniżać ceny, ponieważ urząd skarbowy może samodzielnie wyliczyć wartość samochodu na podstawie średnich cen rynkowych - wówczas kupujący może zostać obciążony kosztami ekspertyzy rzeczoznawcy - wyjaśnia dziennik "Fakt".
Po złożeniu deklaracji PCC-3 podatek w odpowiedniej wysokości musisz opłacić w ciągu 14 dni. Jeśli nie opłacisz go w terminie, do podstawowej kwoty zostaną naliczone odsetki.
Warto również zaznaczyć, ze obowiązek uiszczenia podatku PCC-3 zachodzi wyłącznie wtedy, gdy kupujemy pojazd od osoby fizycznej (w przypadku zakupu od firmy/salonu - nie ma takiego obowiązku).
Kara za brak deklaracji podatkowej to nawet 84 tys. zł!
Kara w przypadku niewywiązania się z obowiązku złożenia deklaracji PCC wynosi od 1/10 do 20-krotności płacy minimalnej. W związku ze zmianą wysokości płacy minimalnej od 1 stycznia 2024 roku kara od stycznia do końca czerwca wynosi od 424 aż do 84 840 zł zł! Od 1 lipca 2024 roku, po kolejnej podwyżce płacy minimalnej, kara za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3 wyniesie maksymalnie aż 86 000 zł!
Podatek PCC-3. Kto jest zwolniony z opłat?
Jeżeli spóźniliśmy się z formalnościami, ale nie otrzymaliśmy jeszcze wezwania do zapłaty, możemy złożyć tzw. czynny żal (podanie tłumaczące nasze spóźnienie) - wówczas najprawdopodobniej będziemy musieli zapłacić tylko odsetki.
W przypadku gdy wartość kupionego samochodu nie przekracza 1000 zł lub gdy pojazd został nabyty na użytek osoby niepełnosprawnej - jesteśmy zwolnieni z podatku PCC-3.
Podatek od czynności cywilnoprawnych możemy złożyć w urzędzie, wysłać pocztą lub przez internet - formularz dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Zapłatę możemy uiścić zarówno osobiście jak i za pośrednictwem przelewu internetowego.