Nowe zasady 800+ dla dzieci z Ukrainy: obowiązek szkolny kluczem do świadczenia
Premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiedział istotne zmiany w programie 800+ dla dzieci z Ukrainy. Od teraz, aby otrzymać świadczenie, ukraińskie dzieci muszą być objęte obowiązkiem szkolnym w Polsce.
Jak tłumaczył premier, decyzja ta ma na celu zapewnienie, że środki z programu trafią do tych dzieci, które rzeczywiście mieszkają w Polsce i są częścią naszego systemu edukacyjnego. "Chcemy, żeby dzieci ukraińskie, które mieszkają w Polsce, korzystały z 800 plus. Ale na dowód tego, że mieszkają w Polsce i że stają się częścią prawno-ustrojowego krajobrazu polskiego, muszą spełniać szkolny obowiązek" – podkreślił Tusk.
Dlaczego obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy?
Premier zwrócił uwagę na przypadki, gdy świadczenie było pobierane na dzieci, które w rzeczywistości nie przebywały w Polsce. Obowiązek szkolny ma zapobiec takim sytuacjom.Zdaniem Tuska, edukacja jest kluczem do integracji dzieci ukraińskich w polskim społeczeństwie. "Żeby wyeliminować obszar potencjalnej patologii (...) i żeby wyeliminować nadużycia" – tłumaczył.Dzięki obowiązkowi szkolnemu, dzieci ukraińskie będą miały takie same szanse na rozwój jak ich polscy rówieśnicy.
Konsekwencje zmian dla Ukraińców w Polsce
Wprowadzenie nowego kryterium – obowiązku szkolnego – spowoduje, że liczba dzieci z Ukrainy uprawnionych do świadczenia 800+ może się zmniejszyć. Premier przyznał, że "będzie weryfikacja, która spowoduje wyraźną redukcję tych płatności".
Rodzice dzieci z Ukrainy, którzy chcą nadal otrzymywać świadczenie 800+, powinni zadbać o to, aby ich dzieci były zapisane do polskiej szkoły. Wnioski o świadczenie można składać wyłącznie przez internet za pośrednictwem strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nowe przepisy mają na celu zapewnienie, że środki z programu 800+ są wykorzystywane w sposób celowy i efektywny, a dzieci z Ukrainy mają równe szanse na rozwój w Polsce.
Przez nadużycie rozumiem tutaj, że pobierano 800 plus na dzieci, które w ogóle nie były w Polsce. I dlatego podjęliśmy tę decyzję, co będzie oczywiście oznaczało bardzo wyraźny spadek ilości świadczeń na rzecz ukraińskich dzieci z oczywistych względów – będzie weryfikacja, która spowoduje wyraźną redukcję tych płatności
powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w piątek, 30 sierpnia 2024 r.
Polecany artykuł: