Stan epidemii w Polsce, spowodowany koronawirusem, został wydłużony, a tym samym część rozwiązań rządu wspierających obywateli, w tym czasowe zniesienie obowiązkowego abonamentu RTV. Zwyczajowo z opłat za abonament radiowo-telewizyjny zwolnione są m.in.:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Otwarte zakłady fryzjerskie, część galerii, więcej osób w sklepach
Teraz dołączają do nich także przedsiębiorcy. Zwolnienie z opłat za abonament RTV, a także tantiem dla ZAiKS czy STOART dotyczy głównie branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz zakładów fryzjersko-kosmetycznych, którzy często umożliwiają jednocześnie swoim klientom słuchanie muzyki, radia czy oglądanie telewizji. Warunki są jednak dwa. By nie płacić za abonament RTV jest faktyczne udostępnienie klientom radia czy telewizji przed 31 marca 2020 roku, a także terminowe regulowanie wyżej wspomnianych opłat za okresy rozliczeniowe do 8 marca 2020 roku.
Przypomnijmy, że obostrzenia dotyczące stanu epidemii w Polsce związanej z COVID-19 dla sklepów i punktów usługowych obowiązują do 19 kwietnia, dla szkół do 26 kwietnia, zaś granice pozostaną zamknięte do 3 maja 2020 roku.