Agata Młynarska: Przygotuj się na rozmowę o pracę

2010-10-24 12:00

Agata Młynarska radzi naszym Czytelnikom, jak dobrze zaprezentować się przyszłemu pracodawcy

Znana dziennikarka Agata Młynarska dobrze wie, jak pokazać się od najlepszej strony, ponieważ sama często zatrudnia pracowników.

- Trzeba dobrze wiedzieć, co chcemy zaprezentować. Czy chcemy pokazać siebie, swoją osobowość i swoje dokonania, czy po prostu pragniemy wywrzeć dobre wrażenie - podkreśla Agata Młynarska, dziennikarka, producentka, szef zespołu nowych projektów w Polsacie.

Bądź oryginalny

- Umawiając się na rozmowę kwalifikacyjną, musimy mieć świadomość, że osoba, która będzie nas przepytywać, ma mało czasu, może mieć nie najlepszy dzień w pracy i ma prawdopodobnie bardzo dużo spraw na głowie. Szuka więc czegoś, co ją obudzi, co zwróci jej uwagę i co będzie wybijało się ponad nudę i przeciętność - mówi dziennikarka. - Można zastosować bardzo prosty, ale skuteczny sposób. Po wypowiedzeniu już całej formułki na swój temat, przygotowanej według schematu: list motywacyjny i CV, możemy dodać jeszcze takie zdanie: "Niezależnie od tego wszystkiego, co tutaj powiedziałam, mam pewność, że jestem osobą, której szukacie, ale oczywiście decyzja należy do państwa. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to trochę nieskromnie, ale moje poczucie własnej wartości podpowiada mi, że powinnam to powiedzieć". Warto przy tym patrzeć w oczy osobie, która przeprowadza rozmowę - radzi Agata Młynarska.

Unikaj chaosu

- Warto przygotować sobie w punktach to, co chcemy o sobie powiedzieć. Podziel kartkę na trzy części. W pierwszej kolumnie napisz "Ja - jaka jestem", w kolejnych "Ja - co chcę robić" oraz "Ja - przynosząca korzyści". Na dole zostaw miejsce na podsumowanie, czyli parę zdań o tym, co z tego dla mnie wynika i czego oczekuję. W kolumnach napisz kilka fajnych słów o sobie, np. co mogę zaoferować, jakim jestem pracownikiem, co mnie interesuje w tej firmie, dlaczego zwróciłam na nią uwagę. Przed spotkaniem przećwicz sobie to, co jest napisane na kartce, np. czytając ją na głos. Dzięki temu przedstawienie siebie nie będzie chaotyczne i nie będziesz skakać z tematu na temat - mówi dziennikarka.

Poznaj firmę

- Przed rozmową koniecznie dowiedz się więcej na temat firmy, w której chcesz pracować. Może paść pytanie na jej temat. Tę wiedzę można też wykorzystać w inny sposób. - Warto mieć dobre przygotowanie na temat firmy, np. wiedzieć, co jest pasją twojego przyszłego szefa i przy jakiejś okazji rzucić: "A poza tym myślę, że będę się świetnie rozumieć z szefem, ponieważ żeglarstwo jest też moją pasją" - radzi dziennikarka.

Elegancki strój

- Ubiór na pewno nie powinien być wyzywający. Najlepiej o przyszłym pracowniku świadczy skromny i schludny strój. Ważne są też szczegóły. - Na pewno trzeba mieć dobrze uczesane włosy oraz zadbane ręce. Nie zapominajmy też o czystych butach. Nie trzeba być odstrzelonym, wystarczy być zadbanym, czystym. O punktualności nie wspominam, bo to zbyt oczywiste! - zaznacza Agata Młynarska.

Liczy się szczerość

- Na rozmowie lepiej mówić prawdę. Ja wolę usłyszeć, że np. nie jestem w pełni dyspozycyjna, bo studiuję albo chociaż jestem w pełni dyspozycyjna, to mimo wszystko dla mnie jest też ważny czas dla moich dzieci - mówi dziennikarka. Zatrudniający myśli sobie wtedy: to jest osoba, która się ceni.

Pewność siebie

- Podczas rozmowy kwalifikacyjnej człowiek musi być pogodny i uśmiechnięty. Zamiast się denerwować, powinien się cieszyć, że idzie na tę rozmowę.

Dobrze wygląda, jeśli jest wyluzowany, radosny i zna swoją wartość. To bardzo ważna cecha, bez niej ma niestety dużo mniejsze szanse na zdobycie pracy. Moż-na mieć wysokie kwalifikacje, ale być słabym i niepoukładanym psychicznie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze