Sztuczna inteligencja

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Technologie

AI Act wchodzi w życie. Jak Bruksela chce okiełznać sztuczną inteligencję?

2024-07-16 15:18

AI Act to przepisy regulujące działanie sztucznej inteligencji. Komisja Europejska właśnie opublikowała w swoim dzienniku urzędowym nowe rozporządzenie. Przepisy mają głównie na celu uregulować i wprowadzić standardy bezpieczeństwa i etyki w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w codziennym życiu zwłaszcza przez biznes, ale nie tylko. Kogo dotyczy przede wszystkim AI Act?

Takiej kontroli nad sztuczną inteligencją chce Komisja Europejska

Systemy sztucznej inteligencji, by mogły funkcjonować na europejskim rynku, będą musiały spełniać konkretne normy i standardy. Według nowych regulacji przygotowanych przez Komisję Europejską przepisy jasno wprowadzają zasady związane z transparentnością algorytmów, oznaczania treści generowanych przez AI i zasady zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.

 Regulacje obejmują sektor bankowy, ale też służbę zdrowia, transport i edukację. Duży nacisk urzędnicy z Brukseli postawili na kontrolę na wykorzystywanie  sztucznej inteligencji w policji i innych resortach siłowych, a także w procesach wyborczych oraz działalności sądów.

Poszczególne przepisy będą wprowadzane etapami: najbliższa to 2 lutego 2025 roku i dotyczy prawa o praktykach zakazanych (np. wykorzystywanie systemu identyfikacji biometrycznej przez organy ścigania czy korzystanie z AI do manipulowania użytkowników). Rozporządzenie uwzględnia też generatywną sztuczną inteligencję, czyli np. przejrzystości podczas stosowania ChatGPT i ograniczenia naruszania przez AI praw autorskich.

 Do nowych regulacji odniósł się Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, który stwierdził między innymi, że "bliska i konkretna współpraca z instytucjami unijnymi w ramach między innymi Rady ds. AI pozwoli nam szybko i sprawnie wdrożyć tę regulację na gruncie krajowym w sposób zrozumiały – i korzystny – dla wszystkich".

-Chcemy także, aby polski system nadzoru nad AI był jasny i przyjazny dla polskich innowatorów, z którymi konsultujemy się m.in. w ramach prac Grupy Roboczej ds. AI- dodał Standerski z resortu cyfryzacji. 

Obecnie ministerstwo pracuje nad ustawą, która zaimplementuje regulacje z AI Act do polskiego prawa. 

QUIZ PRL. Wakacje w PRL. Komplet punktów tylko dla tych, którzy to przeżyli

Pytanie 1 z 15
Gdzie Polacy jeździli na zagraniczne wakacje w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Wakacje w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze