Akcja „Państwo pomaga przedsiębiorcom”. Pomoc dla firm w kryzysie

2020-03-23 14:51
Akcja „Państwo pomaga przedsiębiorcom”. Pomoc dla firm w kryzysie
Autor: Shutterstock

Rząd odpowiada na kryzys, który pandemia koronawirusa wywołuje w polskim biznesie. Na tzw. „tarczę antykryzysową” przeznaczonych zostanie 212mld zł. Te pieniądze sfinansują wsparcie dla przedsiębiorców, pracowników i ochronę miejsc pracy. Na jaką pomoc można liczyć?

Na walkę ze skutkami koronawirusa rząd zabezpieczył 212 mld zł w ramach tzw. tarczy antykryzysowej składającej się z pięciu filarów: wsparcie dla pracowników i ochrona miejsc pracy, wsparcie dla przedsiębiorców i pracodawców, plan dla służby zdrowia, wzmocnienie sektora finansowego i inwestycje publiczne.

 – Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pożyczki dla firm zatrudniających do 9 osób

Wśród kluczowych założeń nowej tarczy antykryzysowej znalazły się m.in. pożyczki dla mikrofirm, w wysokości pięciu tysięcy zł. Z takiej formy pomocy będzie mogło skorzystać 500tys. najmniejszych przedsiębiorstw. Pieniądze będzie wypłacać Fundusz Pracy. Minister Emilewicz sposób przyznawania pożyczek wytłumaczyła na przykładzie gastronomii. –Małym restauratorom oferujemy pożyczkę w wysokości 5 tys. zł. Będzie bezzwrotna, jeśli przez kolejne 6miesięcy nie zwolnią pracowników – mówiła minister.

Odroczenie składek ZUS

Tarcza antykryzysowa wprowadza możliwość odroczenia składek na ZUS – bez opłat i odsetek. Rząd proponuje odroczenie składek ZUS, a następnie rozłożenie płatności składek na raty (tak, by przedsiębiorcy po trzech miesiącach odroczenia składek nie musieli następnie płacić ich w całości, jednorazowo). ZUS będzie prawie automatycznie wydłużał termin płatności składek bez pobierania opłaty prolongacyjnej.

Dofinansowanie 40 proc. do pensji pracowników

Pierwszym filarem tarczy antykryzysowej jest obrona pracowników przed utratą miejsc pracy. Rządza w tym celu zaplanował działania osłonowe dla rynku pracy, które zakładają solidarną współpracę pracownika, pracodawcy i państwa. Firmy które spełnią te kryteria mogą liczyć na niebagatelną pomoc w postaci pokrycia dużej części wydatków na wynagrodzenia. Przy spadku obrotów firmy spowodowanych pandemią koronawirusa, pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie przez państwo 40% płacy pracownika, do poziomu średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Rząd pomoc dla pracowników oszacował na 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł to bezpośrednie wydatki, a 6,2mld zł to środki płynnościowe.

BGK rusza pomocą

– We współpracy z resortami finansów, rozwoju i z sektorem bankowym przygotowaliśmy zmiany zwiększające pomoc w programie gwarancji de minimis do 80 proc., czyli do poziomu niewymagającego notyfikacji Komisji Europejskiej. Zrezygnowaliśmy także z prowizji, którą pobieramy od udzielonych gwarancji. Wydłużymy okres gwarancji dla kredytu obrotowego do 39 miesięcy - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. To znaczy, że polscy przedsiębiorcy mogą też liczyć na wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl

BGK patron
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze