AliExpress

i

Autor: Flickr/Marco Verch

AliExpress ma problemy! Gigant musi zapłacić olbrzymią karę. Chodzi o miliardy dolarów!

2021-04-12 16:19

Chiny: Założyciel firmy Alibaba Group, właściciela serwisu AliExpress, Jack Ma znalazł się pod ostrzałem chińskiego rządu. Jego konsorcjum otrzymało olbrzymią karę finansową w wysokości 2,75 miliarda dolarów. Wszystko przez nadużywanie pozycji monopolisty na rynku. Problemy Jack Ma rozpoczęły się po tym, gdy publicznie skrytykował rząd, a także krajowe przepisy bankowe.

Alibaba Group to właściciel między innymi chińskich gigantów na rynku portali aukcyjnych: Alibaba, a także AliExpress. Właścicielem koncernu jest jeden z najbogatszych chińczyków Jack Ma. Według doniesień portalu O2.pl problemy miliardera i jego firmy rozpoczęły się od momentu, gdy ten publicznie zaczął krytykować rząd Chin, a także krajowe przepisy dotyczące banków.

Czytaj też: Zaskakująca akcja księdza: "Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie"

Jakby tego było mało Jack Ma nie pokazał się publicznie już od prawie sześciu miesięcy. Ostatnie jego wystąpienie miało miejsce w październiku zeszłego roku. Odwołano wszystkie wystąpienia telewizyjne, a jedynym znakiem życia z jego strony było, krótkie oświadczenie ogłoszone w połowie stycznie.

AliExperss w tarapatach, Chiny nałożyły na firmę 2,75 mld dolarów kary

Reperkusje poczynań Jack Ma są tak duże, że w światowych mediach pojawiły się nawet podejrzenia, iż biznesmen został aresztowany. Warto zwrócić uwagę, że oprócz kary finansowej, wycofano również wszystkie rządowe zamówienia złożone Alibaba Group

Zobacz również: Zapłacimy więcej za ogrzewanie. Ceny pójdą ostro w górę!

Państwowa agencja ds. regulacji rynku w Chinach opublikowała wyniki kontroli przeprowadzone w Alibaba Group. We wnioskach stwierdzono jednoznacznie, że konsorcjum nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku, a także łamało nagminnie przepisy antymonopolowe. Głównym przewinieniem firmy było nakładanie kar na sprzedawców, którzy wystawiali swoje towary również na innych portalach internetowych. Ostatecznie użytkownicy serwisów Alibaba Group musieli wybierać, gdzie będą wystawiać na sprzedaż swoje towary. 

2,75 mld dolarów nałożonej na firmę kary wynosi, aż 4 proc. dochodów konsorcjum w 2019 roku. W specjalnym oświadczeniu Alibaba Group zaznaczyło, że od teraz postara się przestrzegać wszystkich chińskich przepisów. Gigant przyjął także wysokość kary bez odwoływania się. Według ekspertów ta kara finansowa może okazać się przełomowa i jest jednym z najważniejszych orzeczeń antymonopolowych w Chinach.  

Super Raport 12.04 (Goście: Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, PO oraz dr Tomasz Karauda - lekarz) Sedno Sprawy: Michał Woś
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze