Sprawdź, dlaczego twoje dziecko boli głowa. Przyczyny bólu głowy u dzieci

i

Autor: thinkstockphotos.com Znalezienie przyczyny bólu głowy u dzieci zależy od dolegliwości, które mu towarzyszą.

Alimenty 2019 – Dzieci bez alimentów mimo obietnic rządu

2018-11-05 7:48

Alimenty należą się każdemu dziecku, którego rodzice nie wychowują wspólnie, niezależnie od tego, czy byli oni w związku małżeńskim, czy też nie. Problemem są jednak rodzice nie płacący zasądzonych wobec alimentów. Pozostaje wtedy specjalny fundusz. Rząd „odtrąbił” sukces podnosząc próg dochodowy, który pozwala na korzystanie z tego wsparcia. Problem w tym, że wcześniej podniósł wynagrodzenia.

Od 2019 roku pensja minimalna w Polsce wynosić będzie 2250 złotych, czyli o 150 złotych więcej niż stawka ta wynosiła w 2018 roku. Dla wielu osób to bardzo ważna i radosna informacja. Są jednak tacy, dla których podwyżka minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju oznaczać będzie problemy. Chodzi o rodziców, którzy samotnie wychowując dziecko muszą wspierać się pieniędzmi z Funduszu Alimentacyjnego (FA).

Takie wsparcie otrzymywali ci rodzice, którzy mimo zasądzenia alimentów wobec drugiego rodzica nie otrzymywali ich od niego. Fundusz miał jednak swoje ograniczenia, które przez lata były niezmienne. Od 2008 roku bowiem, by otrzymać pieniądze z FA dochód w gospodarstwie domowym nie mógł przekraczać 725 złotych na osobę. 

Faktycznie, 10 lat temu to nie było trudne, ale już dziś stanowiło nie lada problem. Samotnie wychowująca dziecko matka, która pracuje na pełen etat za państwowe minimum i jest jedynym żywicielem rodziny już w 2018 roku przekraczała próg dochodowy FA. Dostawała bowiem ok. 1500 złotych na rękę, a więc o kilkadziesiąt „za dużo”.

By zapobiec problemowi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany progu, zrównując go z tym, który dotyczył świadczeń z programu „Rodzina 500 plus”. Podczas ostatniego posiedzenia rządu ustalono, że od 1 października 2019 roku dochód, by otrzymać pieniądze z FA, nie będzie mógł przekroczyć 800 złotych na osobę w gospodarstwie domowym. Władza powiedziała wprost, że dzięki temu pieniądze z funduszu otrzyma nawet 60 tysięcy dzieci. Niestety, nie stanie się tak przez wzrost pensji minimalnej. Ta bowiem, w przypadku rodzica samotnie wychowującego jedno dziecko, w przeliczeniu „na rękę” będzie zaledwie o kilka lub kilkadziesiąt złotych większa niż minimalne 800 złotych na osobę.

Oznacza to, że tysiące dzieci, które mogło otrzymać wsparcie przez wzrost minimalnego wynagrodzenia takiego świadczenia nie dostanie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze