Anna Moskwa, atom

i

Autor: Shutterstock, East News Anna Moskwa, atom

Podpisano umowę

Amerykanie wybudują elektrownię jądrową w Polsce. Podpisano kluczową umowę

2023-02-22 10:43

Firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland będą odpowiedzialne za budowę pierwszej elektrowni jądrowej na terenie Polski. Amerykańskie spółki podpisały umowę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi na prace przedprojektowe. - Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w kolejnych latach - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji związanej z podpisaniem umowy PEJ z Westinghouse.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Podpisano umowę pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) na prace przedprojektowe dotyczące budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zgodnie z planem budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy z trzech reaktorów w jej obrębie ma zostać oddany do użytku w 2033 r. Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej będzie ma kosztować 80-100 mln zł. 

"Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce" - powiedziała podczas specjalnej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed podpisaniem umowy. Jak podkreśliła, projekt jest budowany "ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem". "Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską" - wskazała.

Energetyka jądrowa

Minister Anna Moskwa dodała: "Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw".

Jak mówiła minister Moskwa, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, "w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców". "Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski" - oświadczyła.

Sonda
Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze