Anna Moskwa

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Anna Moskwa

Działania antysmogowe

Minister Moskwa o programie "Czyste Powietrze", wypłacie dodatku węglowego i ustawie wiatrakowej

2022-12-12 13:44

Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poruszyła kwestię działalności antysmogowej. "W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł; z tego podpisanych umów mamy 460 tys. na kwotę 8 mld zł" - powiedziała minister Moskwa. Zapowiedziała również zmiany w programie. Odniosła się również do kwestii wypłaty dodatku węglowego oraz wyjaśniła postępy związane z tzw. "ustawą wiatrakową".

Minister Moskwa o programie "Czyste powietrze". Szykują się zmiany

"W ostatnich dniach - sprawdzaliśmy - mamy 530 tys. złożonych wniosków na kwotę prawie 10 miliardów, z tego podpisanych umów 460 tys. na kwotę 8 miliardów" - powiedziała w poniedziałek minister Anna Moskwa pytana na konferencji prasowej o program "Czyste Powietrze".

Jak dodała, "to pokazuje, że program Czyste Powietrze cieszy się dużą popularnością i jest dobrze skrojony".

"Rzeczywiście, przygotowujemy zmiany w +Czystym Powietrzu+; będziemy je w najbliższych dniach kompleksowo komunikować. Ale oczywiście ta pierwsza zmiana, której się można domyślać - analizowaliśmy zmiany cen na rynku zarówno usług, jak i towaru - więc ta pierwsza zmiana to oczywiście zmiana finansowa. Ale też na bieżąco obserwujemy, jak jeszcze przyspieszyć ścieżkę wypłaty" - tłumaczyła.

"Idziemy w kierunku przyspieszenia ścieżki, żeby zmobilizować zarówno fundusz jak i obywatela, który to wsparcie otrzymuje" - mówiła.

"Energia dla wsi". Zapowiedź nowego programu

Minister przekazała, że w najbliższych tygodniach będzie komunikowany program "Energia dla wsi". "Tam też będzie możliwość składania kompleksowych wniosków na odnawialne źródła energii, bo +Czyste Powietrze+, to nie tylko kocioł, nie tylko termomodernizacja, ale też odnawialne źródła energii. Tam też będzie specjalna ścieżka (...) dla terenów wiejskich" - powiedziała.

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych.Minister przekazała, że zmiana w "Moim Prądzie" już jest faktem. "6 tys. dla fotowoltaiki, instalacji indywidualnej i 16 tys. dla magazynu energii".

Ustawa wiatrakowa. Kamień milowy w sprawie KPO

"Przygotowaliśmy taką poprawkę, która by dawała obowiązek (...) przekazania 5 proc. energii produkowanej z konkretnej formy lądowej, w formie prosumenta wirtualnego na rzecz społeczności lokalnej" - powiedziała minister Anna Moskwa.

"W poniedziałek wysłałam na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej; zaktualizowana trafi do Sejmu" - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana" - dodała.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Dodatek węglowy. "Wnioski w trakcie rozpatrywania"

"Jeżeli chodzi o dodatek węglowy, ten dodatek jest ciągle wypłacany. Dane z ostatniego tygodnia, przekazane przez wojewodów (...) wskazują, że ponad 600 tys. wniosków jeszcze jest w trakcie rozpatrywania. Wpłynęło tych wniosków około 5 mln" - powiedziała minister Moskwa.

Minister przekazała, że w najbliższych dniach gminy będą w stanie zweryfikować wnioski, które jeszcze nie zostały rozpatrzone.

Sonda
Boisz się negatywnego wpływu smogu na zdrowie?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze