Apple, chcąc uniknąć ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa, wyczarterował specjalne loty towarowe i przetransportował 600 ton iPhone'ów (ok. 1,5 miliona smartfonów) z Indii do Stanów Zjednoczonych.

i

Autor: Shutterstock (2)

Cła USA

Apple i cła Trumpa. Jak gigant transportuje iPhone'y z Indii do USA?

2025-04-10 17:22

Apple, chcąc uniknąć ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa, wyczarterował specjalne loty towarowe i przetransportował 600 ton iPhone'ów (ok. 1,5 miliona smartfonów) z Indii do Stanów Zjednoczonych. Taki jest skutek niestabilnej polityki celnej prezydenta USA.

Boom na iPhony. Przez cła 

Jakie są skutki chaotycznych działań celnych Donalda Trumpa? Niezłe zamieszanie na świecie. Wyczarterowanie specjalnych lotów towarowych i przetransportowanie 600 ton iPhone'ów (ok. 1,5 miliona smartfonów) z Indii do Stanów Zjednoczonych wskazują na strategię Apple, mającą na celu obejście ceł i zgromadzenie zapasów iPhone'ów w USA, największym rynku dla produktów firmy. Import z Chin, głównego ośrodka produkcyjnego Apple, podlegał najwyższej stawce celnej Trumpa w wysokości 125 proc., podczas gdy cło na import z Indii wynosiło 26 proc. (obecnie wstrzymane). Apple lobbował u władz indyjskiego lotniska w Chennai, aby skrócić czas odprawy celnej z 30 godzin do 6 godzin. Utworzono tzw. "zielony korytarz", naśladujący model stosowany w Chinach. Od marca z Indii wystartowało już ok. 6 odrzutowców towarowych z iPhone'ami.

Zamieszanie z cłami Trumpa

Counterpoint Research szacuje, że 1/5 importu iPhone'ów do USA pochodzi obecnie z Indii, a reszta z Chin. Fabryka Foxconn w Chennai wyprodukowała w zeszłym roku 20 milionów iPhone'ów, w tym najnowsze modele. Przesyłki Foxconn z Indii do USA wzrosły do 770 mln dol. w styczniu i 643 mln dol. w lutym.

Mimo ogłoszonej przerwy, wciąż w mocy pozostaje 10-procentowa stawka na niemal wszystkie importowane produkty z zagranicy, a także dodatkowo zwiększone 125-procentowe cła na towary z ChRL, które według części ekspertów stanowią de facto embargo na wiele chińskich produktów.

Wstrzymanie ceł, mimo że nie jest tak szkodliwe jak same cła, nadal szkodzi gospodarce, bo wzmacnia niepewność i nie pozwala przedsiębiorstwom na skuteczne planowanie - powiedział PAP prof. Kenneth Reinert z Uniwersytetu George'a Masona (GMU) w Wirginii. Jak zauważył, nadal w mocy pozostają wysokie cła na większość towarów.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
QUIZ PRL. Z czego śmiano się w PRL-u
Pytanie 1 z 10
Co było jednym z tematów, z których najczęściej żartowano w PRL-u?
QUIZ PRL. Z czego śmiano się w PRL-u
Super Biznes SE Google News
Polska na ucho
Praca w raju

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze