Płock z XII-wieczną katedrą
To jedno z najstarszych miast w Polsce i jedna z legendarnych stolic kraju. Na Wzgórzu Tumskim góruje prawie 900-letnia katedra z sarkofagami władców Polski – księcia Władysława I Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Świątynia, większa od katedry na Wawelu, jest jednym z najstarszych polskich kościołów. W katedrze z 13 marmurowymi ołtarzami duże zainteresowanie budzą słynne Drzwi Płockie (niestety kopia). Oryginalne, od lane w Magdeburgu , w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, trafiły do soboru św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim. W Muzeum Archidiecezjalnym Zobaczymy najstarszą zachowaną na ziemiach polskich koronę. W samym sercu miasta, znajduje się Muzeum Mazowieckie z największą w Polsce kolekcją sztuki secesyjnej.
Pułtusk – „mazowiecka Wenecja"
Ze względu na liczne odnogi i kanały Narwi tak nazwano miasto, które może pochwalić się też najdłuższym brukowanym rynkiem w Europie – ma aż 400 m długości. Wokół wznoszą się klasycystyczne kamieniczki (podobno w jednej z nich rok 1807 witał cesarz Napoleon po zwycięstwie nad Rosjanami), a pośrodku stoi ratusz z XVI-wieczną wieżą, o której wyjątkowości świadczą nadal widoczne pozostałości po największym deszczu meteorytów. Oprócz rynku, warto zobaczyć dawny Zamek Biskupów Płockich i kościoły – św. Marii Magdaleny, św. Piotra i Pawła, św. Józefa i Świętego Krzyża oraz bazylikę Zwiastowania NMP z renesansowymi polichromiami na sklepieniu i amboną w kształcie łodzi.
Modlin – największa twierdza Europy
Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie. Budowla wzniesiona z rozkazu Napoleona na samym początku XIX w. zajmuje obszar ponad55 tys. ha. Na terenie Twierdzy Modlin zobaczyć można m.in. wieżę tatarską, koszary obronne o długości ok. 2250 m, które są najdłuższym budynkiem w Europie, neogotycką wieżę wodną z 1847 r., Bramę Północy oraz Redutę Napoleona (najstarszy budynek murowany twierdzy). Twierdzę można zwiedzać samodzielnie, jednak do wielu obiektów wstęp możliwy jest tylko z przewodnikiem, który wprowadza m.in. na cytadelę, do fortu w Pomiechówku czy na wieżę widokową.
Żelazowa Wola – dworek nad Utratą
Tu na świat przyszedł najsławniejszy polski pianista i kompozytor Fryderyk Chopin. I choć mieszkał tu niespełna rok, to Żelazowa Wola kojarzona jest z jego życiem i twórczością. W miejscu jego narodzin znajduje się dworek z pierwszej połowy XIX w., otoczony ładnym parkiem. Nie ma w nim jednak przedmiotów, które należały do rodziny kompozytora. W dworku zgromadzono m.in.: warszawski fortepian firmy Leszczyński z pierwszej połowy XIX w., pionowy klawikord zwany „żyrafą" firmy Fried, Külbors z Wrocławia z XIX w., ponadto XIX-wieczne meble w stylu biedermeier oraz portrety Fryderyka Chopina i jego rodziny.