GIGANTYCZNE awantury o pieniądze w polskich domach! PRZERAŻAJĄCE dane [RAPORT]

2021-02-19 8:15 -ag
Kłótnia
Autor: Shutterstock Kłótnia

O pieniądze kłóci się z najbliższymi zdecydowana większość Polaków. Aż 64 proc. naszych rodaków kłóci się z domownikami o pieniądze – pokazuje badanie zrealizowane przez 4P dla rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Okazuje się, że bardzo często i często robi to mniejsza część społeczeństwa – 16 proc. respondentów. Jednak takie sytuacje mają miejsce. W dobie pandemii kryzys nasila się. W wielu polskich rodzinach pojawiły się problemy finansowe wynikające z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

W niemal dwóch na trzy domy nie udaje się uniknąć kłótni o pieniądze, a w co szóstym zdarzają się one regularnie – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Główne powody to nieliczenie się ze zdaniem partnera, rozrzutność i zbyt niskie dochody. Ale nieporozumienia to nie wszystko, co trzecia osoba zanim przystąpi do rozmowy, sprawdza po kryjomu finanse i wydatki partnera. Zdecydowanie częściej partnerzy kontrolują partnerki, bo też częściej mają dostęp do finansów swojej drugiej połowy. Pandemia spowodowała, że awantur jest nieco więcej. Z badania wynika, że kłótnie o pieniądze wybuchają bardzo często i często u 16 proc. respondentów, u 49 proc. zdarza się to rzadko i bardzo rzadko, a 27 proc. deklaruje, że takie sytuacje nigdy nie miały u nich miejsca.

Najgorzej sytuacja wygląda u młodych ludzi. Wśród osób między 18. a 29. rokiem życia regularnie bierze udział w kłótniach o finanse co czwarta. Od trzydziestki natężenie sporów słabnie, by po pięćdziesiątce częste i bardzo częste nieporozumienia na tym tle były udziałem 12 proc., a po sześćdziesiątce 7 proc. ankietowanych. Z badania wynika, że także niełatwo o pokojowe rozmowy o wydatkach i oszczędnościach również w rodzinach z małymi dziećmi. Regularne problemy z dogadaniem się ma co najmniej 20 proc. rodziców potomstwa w wieku do 9 lat. Dla porównania w gospodarstwach domowych, w których nie ma dzieci na utrzymaniu, o częstych i bardzo częstych sporach mówi 14 proc. ankietowanych, a tam, gdzie mieszkają dorosłe dzieci – 16 proc. respondentów.

ZOBACZ: Gwiazda "M jak miłość" z wysoką emeryturą

Mąż rzucił sie z nożem na żonę

Kłótnie na tle finansowym w 70 proc. przypadków wybuchają między partnerami i małżonkami, w następnej kolejności 17 proc. badanych wymienia rodziców, 7 proc. dzieci, a 5 proc. rodzeństwo. Statystyki mogłyby wyglądać gorzej, gdyby nie to, że niemal co dziesiąty ankietowany prowadzi gospodarstwo domowe samodzielne i ma zdecydowanie mniej okazji, by się z kimś spierać. O co się kłócimy? Przede wszystkim o nieuzgadnianie wydatków i rozrzutność. W następnej kolejności o niewystarczające dochody, nieumiejętność oszczędzania oraz wysokość wydatków partnera na hobby czy używki. 

ZOBACZ: Czy w niedzielę 21 lutego czynne będą sklepy

Autorzy raportu zaznaczają, że to kobiety zdecydowanie częściej wymieniają jako powód awantur niskie dochody (34 proc. vs. 28 proc.) i rozrzutność (37 proc. vs. 28 proc.), mężczyźni natomiast wydawanie pieniędzy bez zgody (34 proc. vs. 30 proc.) oraz przeznaczanie oszczędności na nieodpowiedni cel (19 proc. vs. 13 proc.). Ale kto wywołuje temat, a kto z tych powodów jest stawiany pod ścianą, trudno jednoznacznie stwierdzić.

Najnowsze