budowa baltic pipe

i

Autor: Gaz-System

Baltic Pipe zakontraktowany. Ile gazu trafi do Polski?

2022-07-14 15:47

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że gazociąg Baltic Pipe jest jest zakontraktowany na przesył gazu w tym roku wysokości 5 mld metrów sześciennych. Dodał, że na przyszły rok zakontraktowano 10 mld metrów sześciennych.

Suwerenność gazowa Polski

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Łagiewnikach poinformował, że Polska jest dziś krajem suwerennym gazowo. "Według tej informacji, którą otrzymałem od specjalistów z PGNIG, w tym roku będzie to około 5 mld metrów sześciennych zakontraktowane , a w przyszłym roku do pełnej możliwości transferu tego gazu, czyli około 10 mld metrów sześciennych" - powiedział szef rządu.

Poinformował, że krajowe wydobycie gazu ziemnego wynosi około 4 mld. metrów sześciennych. Gazoport w Świnoujściu może przyjmować 6,5 mld metrów sześciennych - jego zdolności wzrosną do 8 mld, metrów sześciennych.

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Mateusz Morawiecki o szantażu gazowym

"Zużycie krajowe w tym roku być może nawet spadnie, względem zeszłego roku i będzie nieco niższe niż 20 mld metrów sześciennych. Takie są obecne przewidywania, więc łatwo można podsumować i policzyć, że nie będziemy zależni od tego szantażu gazowego, któremu dzisiaj podlegają Niemcy, Austriacy, Czesi, Holendrzy i wielu innych" - podkreślił Morawiecki.

Prezes PGNiG o bezpieczeństwie i celach spółki związanych z Baltic Pipe

Dostawy gazu do Baltic Pipe będą zabezpieczone w postaci miksu własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów surowca na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - zapewniała pod koniec czerwca Iwona Waksmundzka Olejniczak, prezes PGNiG. Podkreślała, że osiągnięcie jak największego zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnego wydobycia jest strategicznym celem spółki. Spółka ma podpisane kontrakty na dostawy gazu do Polski m.in. z Orsted.

"Do pełnego zabezpieczenia potrzebne są jednak nowe kontrakty" - mówiła. Ujawniła tez, że PGNiG prowadzi rozmowy dotyczące kolejnych umów, w tym rozszerzenia ich zasięgu na współpracę, nie tylko w obszarze dostaw gazu ziemnego, lecz szerzej rozumianej polskiej energetyki".

Baltic Pipe - jakie ma zadania?

Baltic Pipe ma stworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego na rynki polski, duński oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Zgodnie z planami przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 roku. Na początku 2023 roku ma osiągnąć pełną przepustowość.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miało przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Sonda
Czy słyszałeś/aś o budowie gazociągu Baltic Pipe?
Najnowsze