pieniadze frank szwajcarski banknoty

i

Autor: shutterstock Kursy walut we wtorek 12.07.2022

Kredyty we frankach

Banki kontra frankowicze. Coraz więcej skarg ląduje w koszu

2022-08-31 14:45

Jak czytamy w Pulsie Biznesu, coraz więcej skarg kasacyjnych banków dotyczących sporów z frankowiczami, jest odrzucana przez Sąd Najwyższy bez rozpoznania. Jedynie 25 proc. spraw jest rozpatrywana i co więcej - dotyczy to zarówno banków, jak i samych frankowiczów.

Banki składają skargi na frankowiczów, a Sąd Najwyższy większość odrzuca

Z informacji Sądu Najwyższego (SN) wynika, że w sprawach frankowiczów przedsąd przyjął do rozpoznania 13 skarg kasacyjnych, a 39 odrzucił. Z kolei na początku sierpnia w Izbie Cywilnej SN przyjęto do rozpoznania 1,5 tys. skarg kasacyjnych, z 2,7 tys. oczekujących. Jak czytamy w PB, rzadziej przyjmowane są do rozpoznania sprawy frankowe niż pozostałe, w lipcu Izba Cywilna przyjęła 74, a 44 odrzuciła.

Jeśli SN odmówi przyjęcia skargi, to jedna czwarta opłaty kasacyjnej przepada, więc tym samym bank traci 5 proc. wartości zaskarżenia. PB podaje, że 22 sierpnia z odmowami spotkały się. mBank, Raiffeisen i Bank Millennium.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Sprawy frankowiczów wciąż  są niejasne

Jak powiedział w rozmowie z PB Adam Beneturski, adwokat z kancelarii Szatkowski i Wspólnicy reprezentujący banki, obecnie są dziesiątki tysięcy postępowań frankowych, więc nie jest to możliwe, żeby Sąd Najwyższy rozpatrzał każdą sprawę. Jego zdaniem wciąż wiele zagadnień prawnych związanych z kredytami walutowymi jest niejasnych, a banki i frankowicze czekają na uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej w sprawie III CZP 11/21, która miała uregulować problem kredytów frankowych.

Sonda
Czy masz kredyt we frankach?
Najnowsze