Banki mają oszczędzać na bardzo złe czasy i nie dzielić się zyskami

2020-03-26 12:12 MaAl
pieniądze, kredyt
Autor: Shutterstock Z powodu zagrożenia koronawirusem minister finansów zaoferował pomoc w formule de minimis

Prezes KNF apeluje do banków, aby w czasie epidemii koronawirusa wstrzymały się z wypłacaniem dywidend. Zatrzymane zyski mają zabezpieczyć sektor finansowy przed kryzysem.

Podczas gdy spółki publikują roczne raporty finansowe i podsumowują ubiegłoroczne zyski, prezes KNF Jacek Jastrzębski apeluje, aby w tym roku banki nie dzieliły się zyskami. Wszystko z powodu możliwego kryzysu, który spowoduje epidemia koronawirusa.

- Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - napisał Jastrzębski.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirusa w Polsce to dramat przedsiębiorców. Ponad połowa całkowicie traci dochody 

Jak dodał, KNF oczekuje, że banki będą konsultować z komisją wszelkie działania, zwłaszcza te, które pozostają poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i mogą wpływać na majątek instytucji.

- Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności - podkreślił prezes KNF.

ZOBACZ TEŻ: „Państwo pomaga przedsiębiorcom”. Ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne

Wypowiedź Jastrzębskiego stanowi przede wszystkim istotną rekomendację dla banków i firm ubezpieczeniowych, ale prawo nie zmusza ich do bezwzględnego stosowania się do niej. Według danych KNF sektor bankowy wypracował w 2019 roku 14,68 mld zł zysku netto, a więc o ponad 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Katowiccy policjanci apelują do mieszkańców o pozostanie w domach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze