Podczas gdy spółki publikują roczne raporty finansowe i podsumowują ubiegłoroczne zyski, prezes KNF Jacek Jastrzębski apeluje, aby w tym roku banki nie dzieliły się zyskami. Wszystko z powodu możliwego kryzysu, który spowoduje epidemia koronawirusa.
- Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - napisał Jastrzębski.
ZOBACZ TEŻ: Koronawirusa w Polsce to dramat przedsiębiorców. Ponad połowa całkowicie traci dochody
Jak dodał, KNF oczekuje, że banki będą konsultować z komisją wszelkie działania, zwłaszcza te, które pozostają poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i mogą wpływać na majątek instytucji.
- Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności - podkreślił prezes KNF.
ZOBACZ TEŻ: „Państwo pomaga przedsiębiorcom”. Ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne
Wypowiedź Jastrzębskiego stanowi przede wszystkim istotną rekomendację dla banków i firm ubezpieczeniowych, ale prawo nie zmusza ich do bezwzględnego stosowania się do niej. Według danych KNF sektor bankowy wypracował w 2019 roku 14,68 mld zł zysku netto, a więc o ponad 12 proc. więcej niż rok wcześniej.