Coraz więcej osób upomina się o zwrot części opłat przy wcześniejszej spłacie kredytu. Często banki i firmy pożyczkowe winny nam oddać pokaźnie sumy liczone nawet w tysiącach złotych. Problem w tym, że wyegzekwować zwroty jest niezwykle trudno. Systematycznie rośnie liczba skarg jaką przyjmuje Biura Rzecznika Finansowego. Na podstawie danych po ośmiu miesiącach roku spodziewa się, że w tym roku przyjętych zostanie ok. 1800 wniosków konsumentów z prośbą o interwencję.
Płacimy zbliżeniowo i likwidujemy miejsca pracy!
Spory o zwrot opłat stanowią aż 41 proc. wszystkich spraw, jakie trafiają do Rzecznika Finansowego, a ich liczba systematycznie rośnie. Dla porównania, w 2016 roku wynosiły one zaledwie 16 proc. wszystkich zgłoszeń.
– Ostateczna liczba wniosków dotyczących wcześniejszej spłaty w tym roku będzie zależała od tego, jak w ostatnim kwartale zachowają się klienci oraz banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i. Jeśli będą konsekwentnie odrzucać reklamacje dotyczące rozliczenia kredytu zgodnie z wytycznymi płynącymi z wyroku TSUE, liczba wniosków o interwencję RF będzie rosła – mówi dla „Dziennika Gazety Prawnej” Marcin Jaworski z biura RF.
Dotychczas przy wcześniejszej spłacie kredytu banki i instytucje pożyczkowe oddawała kredytobiorcom jedynie część kosztów odsetkowych i składki za ubezpieczenie. Wyrok TSUE z dnia 11 września bieżącego roku potwierdził wcześniejsze stanowisko Rzecznika Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówiące, że w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania bank powinien oddać proporcjonalnie część prowizji.
Młodzi Polacy zadłużają się na potęgę! Mają do oddania miliardy [RAPORT]
Dla banków takie orzecznictwo może stanowić problem bowiem jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej coraz więcej osób spłaca kredyty przez czasem. Obecnie średni okres kredytowania zawarty w umowie kredytu gotówkowego to 47 miesięcy, a faktyczna spłata następuje już po niespełna 24 miesiącach. Należy pamiętać, że prowizja banku może być pobierana z góry przy zaciąganiu kredytu i dotyczy pełnego okresu na jaki przewidywana jest spłata zobowiązania.