Bank

i

Autor: ARCHIWUM

Banki straszą polskie władze. Nie podoba im się ustawa ws. pomocy frankowiczom

2015-08-25 18:10

Najpierw ustawę o pomocy frankowiczom przyjętą przez Sejm na początku sierpnia krytykowali czołowi polscy politycy z PO, teraz do chóru oburzonych dołączyły banki. Wysłały one do polskich władz listy z ostrzeżeniami, twierdząc, że nowe prawo destabilizuje sytuację w sektorze finansowym. Agencja Reutera uważa, że instytucje bankowe będą się domagały od Polski rekompensaty strat poniesionych w związku z możliwością przewalutowania zaciągniętych kredytów.

Polskie władze otrzymały pisma od banku Millennium oraz od Commerzbanku, który jest właścicielem mBanku. Fragmenty listu wysłanego przez Commerzbank opublikowała agencja Reutera. Czytamy w nim m.in., że „wejście w życie projektu ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów hipotecznych narusza zobowiązania prawne obowiązuje w Polsce” i „będzie równoznaczne z naruszeniem zobowiązań spoczywających na RP”.

ZOBACZ TEŻ: Gronkiewicz-Waltz ostro o pomocy dla frankowiczów. Przeciw ustawie także Kopacz

Bankowcy straszą polskie władze, że rozważą „podjęcie dalszych kroków i działań prawnych”. Oprócz wspomnianych instytucji, także Deutsche Bank uważa, że "projekt ustaw o franku szwajcarskim podważyłby stabilność i przewidywalność inwestycji w Polsce i swobodę przepływu kapitału w Unii Europejskiej". Jeśli banki faktycznie miałyby występować do Polski o rekompensatę strat, trzeba by się liczyć nawet z 21 mld zł.

ZOBACZ TEŻ: Pogrom banków na giełdzie przez pomoc dla frankowiczów

Wszystko to w związku z ustawą dość niespodziewanie przyjętą przez Sejm. Początkowo zakładała ona, że posiadacze walutowych kredytów hipotecznych (w tym we frankach) po spełnieniu szeregu warunków, będą mogli starać się o ich przewalutowanie, a bank będzie musiał taki wniosek rozpatrzyć pozytywnie. W całym procesie zostanie wyliczona różnica między tym, ile klient miałby teraz do spłacenia, gdyby od początku wziął kredyt w złotówkach a kwotą, którą jest winien bankowi obecnie.

ZOBACZ TEŻ: Na czym dokładnie polegała wcześniejsza propozycja

Aż 90 proc. tej różnicy ma zostać umorzone przez bank, choć według wcześniejszych planów mowa była zaledwie o 50 proc. Ustawą mają się we wrześniu zająć senatorowie, którzy najpewniej przywrócą poprzednie zapisy. O zmiany zabiega m.in. Związek Banków Polskich.

Źródło: tvn24bis.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze