Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

i

Autor: shutterstock Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

Banki wstrzymują decyzje dotyczące ugód frankowych. Jaka będzie uchwała Sądu Najwyższego?

2021-03-04 15:17

Już 25 marca poznamy uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych. Do tego czasu wstrzymują decyzje dotyczące ugód frankowych. Jeżeli uchwała będzie korzystna dla frankowiczów, może zapewnić im wygraną w sądach.

Wyczekiwaną decyzją będzie ta podejmowana podczas posiedzenia Izby Cywilnej SN, które odbędzie się już 25 marca. Wtedy też zostaną rozstrzygnięte kluczowe kwestie dotyczące kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej. Dzięki tej uchwale będzie możliwe ujednolicenie wyroków, które zapadają w sprawach frankowiczów. Uchwała SN, jeżeli będzie korzystna dla frankowiczów, może zapewnić im wygraną w sądach. A to oznacza, że kredytobiorcy mogą niechętnie zgadzać się na ugody proponowane przez banki.

Dramat milionów Polaków. Co z oszczędnościami w bankach?

Jak podaje portal StrefaInwestorów.pl w 2020 roku można było zaobserwować coraz większą liczbę pozwów składanych przez kredytobiorców. Jak wynika z danych zebranych przez kancelarię Votum, tylko w ubiegłym roku spółka reprezentowała ponad 18 tys. frankowiczów. W 2021 roku chce pozyskać jeszcze 8 tys. nowych klientów. Co więcej, jeżeli marcowa uchwała SN będzie korzystna dla frankowiczów, kancelaria spodziewa się zwiększonego zainteresowania swoją ofertą.

Przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski, zalecił bankom zawieranie ugód z kredytobiorcami. Dzięki temu instytucje będą mogły uniknąć sporów na drodze sądowej. Jak wynika z najnowszej analizy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, szacowany koszt banków, który poniosą przy konwersji kredytów CHF zaproponowanych przez Jacka Jastrzębskiego wyniesie 34,5 mld zł. Jest to wariant najniższy.

Zarabiamy mniej, a wydajemy na prywatne leczenie więcej niż Niemcy oraz Czesi

Banki rozważają propozycję ugód, jednak z ostateczną decyzją większość z nich zamierza zaczekać na posiedzenie Sądu Najwyższego. Jeszcze w lutym przewodniczący KNF apelował do banków, aby na walnych zgromadzeniach zaprezentowali swoje stanowisko dotyczące ugód akcjonariuszom. Na taki ruch zdecydował się m.in. Santander Bank Polska, który już 22 marca podczas walnego zgromadzenia przedstawi akcjonariuszom najważniejsze propozycje KNF. Jednak decyzja nie zostanie poddana głosowaniu.

Banki, jeszcze przed ostateczną decyzją, prowadzą aktualnie pilotaż, który ma pokazać jakie jest zainteresowanie klientów ewentualnymi ugodami.

Najnowsze