emeryci

i

Autor: Shutterstock emeryci

Konto bankowe

Banki wycofują konta dla seniorów ze swojej oferty. Dyskryminacja, czy krok w dobrą stronę?

2023-02-23 2:49

Banki wycofują z oferty konta dla seniorów. Jak podaje portal bankier.pl na taki krok zdecydowały się np. Bank Pocztowy i PKO BP. W ten sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najstarszych klientów, którzy nie chcą być postrzegani przez pryzmat wieku.

Z banków znikają ostatnie konta dla seniorów

Bank Pocztowy i PKO BP wycofują konta dla seniorów. Instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że najstarsi klienci nie chcą być klasyfikowani ze względu na wiek. Aż 82 proc. polskich seniorów posiada internetowe konta bankowe. Banki starają się nadążyć za zmieniającym się podejściem klientów. Seniorzy – bez względu na to, jaki próg wiekowy przyjmiemy do określenia tej grupy – nie potrzebują oddzielnych rachunków. Tego typu konta zniknęły już kilka lat temu, choć nadal są dostępne m.in. w niektórych SKOK–ach czy bankach spółdzielczych. Jednak coraz więcej instytucji finansowych dostrzega, że najstarsi klienci nie chcą być klasyfikowani ze względu na wiek. W związku z tym Bank Pocztowy postanowił wycofać z oferty "Konto w Porządku Plus". Był to rachunek przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia.

– Nasi klienci chcą, aby zauważać ich potrzeby, a nie wiek – dlatego od teraz nie wyodrębniamy już segmentu seniorów, co jest spójne z trendem rynkowym – tłumaczy Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego, cytowana przez bankier.pl.

Zmiany odpowiadające oczekiwaniom klientów zamierza wdrożyć również największy bank w Polsce – PKO BP. W czerwcu 2023 r. z oferty zniknie "Konto Pogodne". Wszystkie tego typu rachunki zostaną przekształcone w standardowe "Konta za Zero". PKO BP już od dawna nie oferował "Konta Pogodnego" nowym klientom – te rachunki pozostawały tylko w obsłudze. Znacznie wcześniej z kont dedykowanych seniorom zrezygnowały także inne banki m.in. BZ WBK (obecnie Santander) i Getin Bank (obecnie Velo Bank). Co więcej, niektóre instytucje wprowadziły nawet specjalne bonusy dla najstarszych klientów. Niektóre oferowały zniżki w aptekach, a inne kijki do nordic walking.

Sonda
Czy masz lokatę w banku?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze