Narodowy Bank Polski

i

Autor: Shutterstock

NBP: Banknot 1000 zł będzie z wizerunkiem kobiety

2021-10-07 6:00

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński, w trakcie Kongresu 590 wypowiedział się o planach na przyszłość, jeśli dalej będzie piastował obecne stanowisko. Jednym z jego pomysłów, jest wprowadzenie do powszechnego obiegu nowego banknotu o wysokim nominale, aż 1000 zł. Nowy papierowy pieniądz byłby wyjątkowy nie tylko z powodu wysokiego nominału, ale także ze względu na postać na nim przedstawioną. Glapiński chciałby, aby pojawił się na nim wizerunek kobiety, Królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

Prezes NBP chce wprowadzić banknot 1000 zł, z wizerunkiem kobiety

Prof. Adam Glapiński powiedział o swoim planie na wprowadzenie banknotu 1000 zł w rozmowie z Polska Times. Już wcześniej prezes NBP mówił o tym, ze wprowadzanie papierowych pieniędzy o wyższych nominałach jest potrzebne pod kątem przechowywania rezerw. Złośliwi twierdzą jednak, że wprowadzenie nowego nominału jest związane z wysoką inflacją, o którą niektórzy obwiniają członków Rady Polityki Pieniężnej (w której skład wchodzi Glapiński), ze względu na zwlekanie podniesieniem stóp procentowych (aż do dziś).

ZOBACZ Jesteś ciekaw, jak wygląda banknot 500 zł? Teraz możesz dostać go w bankomacie [ZDJĘCIA]

Kongres 590 2021: Silne instytucje finansowe mają olbrzymie znaczenie we wzroście gospodarczym państwa - Marek Dietl prezes zarządu GPW

Nowy banknot miałby historyczne znaczenie bo po raz pierwszy na powszechnym banknocie w Polsce znalazłby się wizerunek kobiety. Adam Glapiński zaproponował, aby nowy banknot przedstawiał Jadwigę Andegaweńską, która w latach 1384-1399 nosiła tytuł Królowej Polski. Była jedną z dwóch kobiet na polskim tronie (drugą była Anna Jagiellonka), znaną z ogromnego wkładu w kulturę oraz naukę.

Czy Adam Glapiński będzie miał szansę wprowadzić banknot 1000 zł?

Adam Glapiński zaznaczył jednak, że swój plan zrealizuje, jeśli wciąż będzie piastował funkcję prezesa NBP. Osobę na jego stanowisko powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP. Kadencja trwa sześć lat, a Adam Glapiński jest prezesem od 2016 roku. Oznacza to, że już w 2022 roku może dojść do zmiany na fotelu prezesa NBP. Nie można jednak wykluczyć, że prof. Glapiński zostanie wybrany na ponownie.

Sonda
Czy powinno się wprowadzić się banknot 1000 zł?

Warto zaznaczyć, że nowy banknot wysokości 500 zł został wprowadzony w 2017 roku, jeszcze za kadencji Adama Glapińskiego. Oczywiście nawet jeśli na prezesa NBP zostanie wybrany ktoś inny, nie można wykluczyć, że wprowadzi pomysł swojego poprzednika w życie.

Najnowsze