Emerytura: co to jest i komu przysługuje?

i

Autor: Getty Images

Będą odszkodowania dla emerytów. Jak dostać wyrównanie za emerytury czerwcowe?

2021-09-02 11:57

Problem emerytur czerwcowych doskwiera polskim seniorom od 2009 roku. Osoby przechodzące na emeryturę w tym miesiącu miały ją niższą, niż gdyby zrobiły to na przykład w maju lub w czerwcu. Prezes ZUS-u Gertruda Uścińska zapewniła, że problem ten zniknie. Ale nie ma dobrych wieści dla poszkodowanych. - Ten problem w tej chwili jest rozwiązany, bo prezydent podpisał nowelizację właściwej umowy. Problem występuje od 2009 roku, kiedy przyjęto dwa rodzaje waloryzacji: kwartalną i roczną - opowiadała w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Takie zmiany wprowadziła reforma systemu emerytalnego. Uderzyła ona jednak w osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu. Nie objęła ich bowiem waloryzacja kwartalna, a to realnie obniżyło wysokość wypłacanego świadczenia. ZUS przeprowadził analizy, które miały pokazać, ile realnie tracą "czerwcowi" emeryci. - Jeżeli ktoś przechodziłby na emeryturę w maju, to miałby emeryturę wyższą od czerwcowej o 5 proc., a w lipcu - o 12 proc. - wyliczała na antenie Polskiego Radia Prezes ZUS-u.

Nowelizacja ustawy, którą podpisał w sierpniu prezydent Andrzej Duda, ma rozwiązać ostatecznie problem czerwcowych emerytur. Gertruda Uścińska tłumaczyła, że wcześniej rządzący rozwiązali go "doraźnie", w jednej z tzw. ustaw covidowych. Ale potrzeba było osobnej noweli.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

- Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić - wyjaśniała.

- Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu - zapewniła przyszłych seniorów.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

- W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz. Ale zobaczymy, jak to będzie w przyszłości - zaznaczyła prezes ZUS-u. Przyznała, że na ten moment jednak Zakład nikomu z seniorów nie wyrówna strat poniesionych w latach 2009-2019.

Dodała jednak, że "skala osób dotkniętych" problemem emerytur czerwcowych "nie jest duża", choć zapewniła, że każdy pojedynczy przypadek jest ważny.

Czwarta fala pandemii: Lockdown nie obejmie zaszczepionych. Ważna deklaracja Niedzielskiego

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze