Senat, KRUS

i

Autor: Shutterstock Senat, KRUS

Dodatek do emerytury

Będzie dodatkowe 300 zł do emerytury! Senat poparł przepisy

2023-05-12 11:57

Sołtys pełni swoją funkcję społecznie i nie ma comiesięcznej pensji z tytułu swojej pracy na rzecz wsi i jej mieszkańców. Może jednak liczyć na dietę, którą co roku uchwala Rada Gminy. Czasem to około 10-500 zł miesięcznie. Zatem na swoją emeryturę musi zapracować inaczej, np. odprowadzając składki jako rolnik lub z tytułu świadczenia innej pracy zarobkowej. Niebawem sołtysi emeryci będą mogli liczyć na dodatek do świadczenia. Senat poparł w czwartek ustawę o świadczeniu dla sołtysów wraz z poprawkami.

Dodatek emerycki dla sołtysów

Senat poparł w czwartek 11 maja 2023 roku ustawę o świadczeniu dla sołtysów wraz z poprawkami. Zgodnie z nią, osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej osiem lat i osiągnęły wiek emerytalny (kobiety 60 lat i mężczyźni 65 lat) dostaną dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych miesięcznie. Za przyjęciem ustawy głosowało 95 senatorów, żaden nie głosował przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Ustawa ponownie trafia do Sejmu i po ostatecznym przyjęciu ma obowiązywać od 1 lipca 2023 r. 

Co bardzo ważne, świadczenie w postaci dodatku do emerytury wypłacane ma być na wniosek samego sołtysa. Formalności załatwia się w KRUS.  Dodatek ten ma być każdego roku w marcu waloryzowany ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.

Warto w tym momencie przypomnieć, że zasadniczo sołtys pełni swoją funkcję społecznie, nie ma pensji. Może jednak liczyć na dietę, którą co roku uchwala Rada Gminy. Czasem to około 10-500 zł miesięcznie. Dużo zależy od wielkości danego sołectwa i zamożności gminy.

Sonda
Czy 4 tys. złotych emerytury to dużo czy mało?
Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Najnowsze