Elektrownia atomowa w województwie pomorskim? Znamy preferowaną lokalizację!

i

Autor: Pixabay.com

Polska zbuduje elektrownię atomową! Wiadomo w którym miejscu

2021-12-22 12:50

Atom w Polsce coraz bliżej. Plany na budowę polskiej elektrowni atomowej nabierają kształtu. Elektrownia prawdopodobnie powstanie nad morzem, w gminie Choczewo. Lokalizację wybrano na podstawie badań środowiskowych. To miejsce ma spełniać wszystkie wymagania stawiane takim obiektom, a reaktor w Choczewie ma być bezpieczny dla mieszkańców.

Nadmorska gmina Choczewo. To tam prawdopodobnie powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa. Nie jest to przypadkowe miejsce. Wcześniej brano pod uwagę ponad 90 lokalizacji a jak zwraca uwagę spółka Polskie Elektrownie Atomowe, lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” spełniła szereg wymogów stawianych inwestycji.

- Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii  – oceniła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Analizy pomorskiej lokalizacji wykazały, że w tym miejscu reaktor nie będzie szkodził przyrodzie oraz będzie bezpieczny dla środowiska. Jak jednak podkreśla PEJ, wybór Choczewa nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Transformacja energetyczna. Kiedy atom w Polsce?

- Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m. in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej – powiedział cytowany w materiałach PEJ Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych przekonywał, że spółce zależy, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów.

- Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku zanotowano rekordowe wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce – popiera ją 74% Polaków. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe od lat bada też poziom poparcia dla energetyki jądrowej wśród lokalnej społeczności. Wyniki ostatniej kampanii badawczej, realizowanej w październiku 2021 r. przez niezależny ośrodek badawczy PBS, pokazały, że 63% ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych analizowanych wariantów (Choczewo, Gniewino, Krokowa) popiera decyzję o planie budowy elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie - czytamy w materiałach PEJ.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Najnowsze