"Rada ds. obrotu gotówkowego - powołana do życia w lutym bieżącego roku przy Narodowym Banku Polskim, który jest jej patronem - pracuje na pełnych obrotach. W marcu, kiedy spotkała się w pełnym składzie, podzieliła się na pięć zespołów roboczych: ds. akceptacji i dostępności gotówki, ds. logistyki gotówki, ds. cyberbezpieczeństwa, ds. fizycznego bezpieczeństwa gotówki i ds. komunikacji" - pisał "Puls Biznesu". Część informacji została zdementowana przez przedstawicieli banku.
- Zespół zadaniowy ds. akceptacji i dostępności gotówki nie pracuje nad utworzeniem krajowego systemu płatniczego oraz krajowej karty i nie zamierza podejmować żadnej z tych inicjatyw. Propozycja takich rozwiązań pojawiła się jedynie w odpowiedzi na kwestionariusz skierowany do zewnętrznych podmiotów uczestniczących w pracach Zespołu i została przedstawiona – informacyjnie – podczas posiedzenia, na którym zaprezentowano podsumowanie wyników ankiety. Obecnie Zespół prowadzi prace analityczne i nie wypracował jeszcze żadnego stanowiska w zakresie rozwiązań, które będą rekomendowane Radzie ds. obrotu gotówkowego - poinformował NBP.
Jak pisał "Puls Biznesu" skład rady jest szeroki - obejmuje przedstawicieli NBP, KNF, resortu finansów, operatorów bankomatów, firm ochroniarskich, banków, izb i organizacji branżowych. W ramach tego gremium do jesieni bieżącego roku ma zostać opracowana narodowa strategia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego. Z dokumentów, do których dotarł "PB", wynika, że "niektóre postulaty zespołów roboczych przypominają zawracanie kijem Wisły".
- Rada ds. obrotu gotówkowego, organ opiniodawczo-doradczy przy Zarządzie NBP prowadzi prace nad projektem Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, mającej na celu zapewnienie obywatelom powszechnej akceptacji i dostępności gotówki. Projekt Strategii zostanie przygotowany przez powołane przy Radzie zespoły zadaniowe, następnie przyjęty przez Radę i przedłożony do akceptacji Zarządowi Narodowego Banku Polskiego. W pracach Rady i jej zespołów zadaniowych, na zaproszenie NBP, bierze udział szeroka reprezentacja podmiotów związanych z obrotem gotówkowym oraz instytucji odpowiedzialnych za regulację tego obszaru w Polsce - sprecyzował NBP.