Szczepionka na Covid

i

Autor: Getty Images

Będziemy szczepieni chińskimi szczepionkami. Jaką mają skuteczność?

2021-03-02 11:49

Szok! Wygląda na to, że podobnie jak Węgrzy, będziemy szczepieni preparatami z Chin. Prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Chin Xi Jinpingiem mówił o możliwości kupienia przez Polskę chińskich szczepionek przeciw koronawirusowi, a prezydent Chin zobowiązał się do dostarczenia szczepionki do Polski. To może oznaczać, że obliczu problemów z dostawami szczepionek od zachodnich koncernów farmaceutycznych, będziemy szczepieni preparatem z Chin. Chińska i rosyjska szczepionka nie są jeszcze dopuszczone przez Brukselę. Ta pierwsza podawane jest już w jednym kraju europejskim – na Węgrzech. Jaka jest skuteczność chińskiej szczepionki?

Polska zainteresowana chińskimi szczepionkami

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Rozmawiali m.in. na temat możliwości kupna przez Polskę szczepionek. Prezydent Chin, jak poinformowała chińska agencja prasowa, zobowiązał się do dostawy chińskiej szczepionki do Polski. - Prezydent RP z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego – czytamy w komunikacie KPRP. Chodź nie padły ostateczne decyzje a ewentualny zakup chińskiej szczepionki będzie teraz ustalany na poziomie międzyrządowym, to prawdopodobne jest, że Polska zdecyduje się na zakup chińskich szczepionek, a Polacy będą szczepieni preparatem z Chin. Jeśli zapadnie decyzja o szczepieniach preparatami z Chin w Polsce, będziemy drugim krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się na kupno szczepionki od chińskiego koncernu Sinopharm. Pierwszym unijnym krajem, który szczepi swoich obywateli chińską szczepionką są Węgry. Na Węgrzech preparat Sinopharm podawany jest od ubiegłego tygodnia, a w poniedziałek zaszczepił się sam prezydent Węgier Wiktor Orban. Chińska szczepionka, podobnie jak rosyjska, jeszcze nie zostały dopuszczone przez Brukselę.

LOCKDOWN w Polsce. Szykują się zmiany w pracy zdalnej

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski

Skuteczność chińskiej szczepionki

W Chinach dopuszczono już do stosowania a wcześniej opracowano cztery szczepionki przeciw Covid-19. Dwa preparaty wyprodukowane zostały przez państwową grupę farmaceutyczną Sinopharm, kolejna szczepionka to preparat koncernu Sinovac i ostatni preparat zaś jest wynikiem współpracy CanSino Biologics i Akademię Wojskowych Nauk Medycznych.

Już w listopadzie, gdy szczepionka przeszła dwie fazy badań klinicznych, firma Sinovac Biotech ogłosiła 97 proc. skuteczność swojego preparatu Corona Vac. Preparat ten wykorzystuje nieaktywne cząsteczki SARS-CoV-2. W ten sposób nie ryzykując zachorowania organizm wystawia układ odpornościowy organizmu na działanie wirusa. CoronaVac wymaga podania dwóch dawek. Szczepienia tą szczepionką odbywają się już w Indonezji, a mają trafić też do Turcji, Brazylii i Chille.

Nowe podatki 2021.Czy trzeba płacić podatek od deszczu?

Szczepionka Sinopharm

Sinopharm to chińska spółka państwowa, która opracowała tzw. szczepionką inaktywowaną ( używającą nieaktywnych cząsteczek wirusa). W grudniu po trzeciej fazie prób szczepionki wykazała 79 proc. skuteczność, czyli mnie niż Pfizer i Moderna. Większą skuteczność tej szczepionki, bo 86 proc., potwierdziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w styczniu zatwierdziły ją do użytku. Rzecznik spółki nie skomentował rozbieżności.

Sonda
Czy byś się zaszczepił/a chińską szczepionką?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze