Parasol chroni przed opadami deszczu

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Prognoza pogody Toruń 16-18 października. Co nas czeka w piątek i podczas weekendu? / Zdjęcie poglądowe

Nowe podatki 2021: Czy trzeba płacić podatek od deszczu?

2021-03-02 11:25

W związku z nowymi opłatami jakie weszły w życie w tym roku w zapomnienie popadł nieco tzw. podatek od deszczu. Okazuje się, że prace nad tym rozwiązaniem utknęły w miejscu i o jego losie niewiele mogą powiedzieć nawet ci, którzy na nowej daninie skorzystają.

Dotychczas opłatę w tym zakresie musieli przekazywać właściciele nieruchomości o powierzchni większej niż 3500 mkw., którzy zabudowali powyżej 70 proc. terenu. Tymczasem zgodnie z nowymi zasadami płatność dotyczyć będzie również posiadaczy działek o powierzchni co najmniej 600 mkw., zabudowanych w 50 proc. Z wyliczeń Gazety Wrocławskiej wynikało, że podatek obejmie ponad dwadzieścia razy więcej gospodarstw niż obecnie.

Z rządowych wyliczeń wynikało natomiast, że gospodarstwa domowe muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie średnio 1350 zł rocznie. Najwięcej zapłacą właściciele, którzy nie posiadają żadnych urządzeń służących do gromadzenia wody (1,50 zł za 1 mkw. w skali roku). By zmniejszyć wysokość daniny do 45 groszy za metr kwadratowy, trzeba zainstalować prosty zbiornik na deszczówkę.

Rozszerzenie podatku od deszczu przełoży się na wpływy rzędu 180 mln zł, z czego większość, bo 135 mln zł trafi do Wód Polskich.

Sposób na odprowadzenie wody deszczowej. Pompa do wody brudnej

Czy rozszerzony podatek od deszczu wejdzie w życie w tym czy w przyszłym roku? - To są sprawy legislacyjne, które są poza Wodami Polskimi – powiedział w rozmowie z Money.pl Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą. Podkreślił przy tym, że należy edukować społeczeństwo i informować, jak ważna w dzisiejszych czasach jest retencja. - Nasz bilans wodny wygląda bardzo nieciekawie - dodał Woś.

OFE, zmiany w emeryturach. Dostaniesz 10 tysięcy złotych

Jak podaje portal BiznesInfo.pl wprowadzenie samorządowego podatku od deszczu rozważa m.in. Kraków, gdzie należność miałaby być związana z korzystaniem z systemu kanalizacji deszczowej. Nowe zasady miałyby obowiązywać czasowo - od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Dokument w tej sprawie jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany