pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Wielkie zmiany w emeryturach. Dostaniesz 10 tysięcy złotych po likwidacji OFE

2021-03-02 11:20

Rząd szykuje zmiany w emeryturach Polaków. Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy przenoszącej środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. To kolejne zmiany w OFE, z jakimi mamy do czynienia od momentu ich powstania. Kto na tym zyska, a kto straci? Warto zaznaczyć, że dotychczas ponad 15 mln Polaków zgromadziło w OFE około 149 mld zł. Wkrótce staną oni przed wyborem, gdzie przekazać zgromadzone tam środki. Pieniądze można będzie przekazać na Indywidualne Konta Emerytalne w ZUS, co spowoduje, że straci się 15 proc. zgromadzonych już oszczędności, lub na podstawowe konto w ZUS, co skutkuje utratą prawa do dziedziczenia. Szacuje się, że dzięki reformie kasę ZUS zasili ponad 11 mld zł. Co jednak stanie się z naszymi emeryturami?

Szykują się zmiany w emeryturach Polaków. Osoby, które dopiero oszczędzają na swoje świadczenie znów stają przed ważną decyzją. Sprawa dotyczy OFE. Pieniądze można będzie przekazać na Indywidualne Konta Emerytalne w ZUS, co spowoduje, że straci się 15 proc. zgromadzonych już oszczędności, lub na podstawowe konto w ZUS, co skutkuje utratą prawa do dziedziczenia. Szacuje się, że dzięki reformie kasę ZUS zasili ponad 11 mld zł.

Jednak sytuacja nie jest taka prosta, bo trzeba podkreślić, że nie chodzi tutaj o znane już Indywidualne Konta emerytalne, które posiada milion Polaków. Środki z OFE docelowo będą skierowane na w pełni prywatne "nowe IKE" i będą inwestowane na podobnych zasadach jak dotychczasowe OFE. Będzie można wybrać drugi wariant i przekazać środki z OFE na konto w ZUS i teoretycznie podwyższyć przyszłą emeryturę.

Pieniądze przekazane z OFE do IKE mają podlegać dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego zostać wypłacone w całości bądź w ratach, bez podatków. Zgodnie z projektem, od wartości przeniesionych do IKE aktywów zostanie naliczona tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. Rząd zakłada, że na przejście z OFE do IKE zdecyduje się 50% oszczędzających. Zmiany mają wejść w życie w czerwcu 2021.

ZOBACZ: Alicja Majewska z szokującą emeryturą

POLECANE: Karol Strasburger - jaka ma emeryturę prowadzący Familiadę

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze