Bez znajomości języka angielskiego nie będzie podwyżki?

2019-08-25 1:00 ŁT
Białystok: darmowe zajęcia z języka angielskiego
Autor: fot. PublicDomainPictures / pixabay.com, CC0 Creative Commons Białystok: darmowe zajęcia z języka angielskiego

Ponad połowa ogłoszeń o pracę zawiera warunek znajomości języka angielskiego, a nadal jedynie 33 proc. Polaków zna go na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację. Wiemy, że języki wpływają na wysokość wynagrodzenia, ale nie uczymy się ich. Jak wynika z badań jedynie 16 proc. badanych systematycznie doskonali swój angielski.

Angielski absolutnym standardem?
Tak, ale na pracodawcach nie robi już wrażenia „dobra” znajomość języka angielskiego. Gwarancją wysokich zarobków jest płynność językowa, ale dopiero biegłość, najlepiej potwierdzona międzynarodowym certyfikatem, zapewni lepszą pozycję na rynku pracy i gratyfikację finansową. Z badań wynika, że mediana wynagrodzeń pracowników z zaawansowaną znajomością angielskiego wynosi 6 tys. zł, przy 4,2 tys. zł, jakimi mogą się pochwalić osoby ze średnio-zaawansowaną i 3,6 tys. zł ze słabą znajomością języka angielskiego.

ZOBACZ TEŻ: III wojna światowa wisi na włosku? Systemy głosowania pod ostrzałem hakerów

– Na rynku jest coraz więcej ogłoszeń o pracę, w których znajomość języka angielskiego jest ważnym kryterium. Większość dużych firm działa międzynarodowo, a i zagraniczni giganci coraz częściej decydują się na otwieranie swoich filii i oddziałów nad Wisłą, nie powinien więc nas ten fakt dziwić. Nic też nie zapowiada, aby sytuacja ta miała się zmienić - mówi Tomasz Jabłoński, współzałożyciel i członek zarządu w Tutlo, platformy nauki języka angielskiego na żądanie.

Nie Java, nie Python, a angielski
Branżą, w której od angielskiego się nie ucieknie jest IT. Już na starcie swojej przygody z programowaniem będzie on potrzebny. Technologie, wykorzystywane w tym sektorze, są rozwijane globalnie. A zatem dokumentacja, źródła czy tutoriale są dostępne przede wszystkim w języku angielskim. Z płynną znajomością o wiele łatwiej jest znaleźć także pierwszą pracę. W tym przypadku angielski pojawia się jako wymóg w 80 proc. ogłoszeń. ale Co więcej same ogłoszenia są pisane w tym języku. Bywa, że i w tym języku odbywają się rekrutacje.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Znajomość języków obcych a wysokość zarobków. Sprawdź różnicę

Następnie podczas codziennej pracy także będzie się miało z językiem angielskim do czynienia. Nawet niewielkie software house’y mają w swoim portfolio zagraniczne brandy. Wynika to głównie z renomy, jaką cieszą się na świecie polscy programiści.

Najnowsze