Bezpieczna bankowość

2011-04-11 4:00

O pieniądze powierzone bankowi na pewno możemy być spokojni. Nad bezpieczeństwem twoich finansów czuwają przepisy prawa oraz specjalnie do tego powołane instytucje.

Bezpieczniej w domu czy w banku? Oszczędności schowane w skarpecie są dużo bardziej narażone na kradzież. Wciąż przecież tyle słyszy się o włamaniach. To niejedyne zagrożenie. W przypadku zalania mieszkania czy pożaru gotówka może ulec kompletnemu zniszczeniu. I nikt nie odda ci utraconego majątku, ponieważ w domu pieniądze nie są ubezpieczone. Dlatego nie wahaj się skorzystać z usług banków. Posiadając podstawową wiedzę, możesz być pewien, że twoje pieniądze są dobrze i przede wszystkim bezpiecznie ulokowane. A dodatkowo oszczędności na lokacie czy funduszu pracują na siebie i przynoszą zysk.

Zasady bezpiecznej bankowości

Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, żeby uniknąć ewentualnych problemów z bankiem.

- Zawsze czytaj umowy i regulamin Nie podpisuj niczego w ciemno. Czytaj dokładnie każdą umowę i regulamin, a zwłaszcza to, co jest napisane małym drukiem. Warto pamiętać, że regulamin może w każdej chwili zostać przez bank zmieniony. Treść umowy z klientem, a więc dokumentu podpisanego przez obie strony - już nie. Umowa konta bankowego powinna określać m.in. rodzaj rachunku, czas, na jaki rachunek został otwarty, sposób i termin wypowiedzenia lub rozwiązania umowy rachunku. Zazwyczaj wymienione są też te opłaty, których bank zobowiązuje się nie zmieniać.

- Korzystaj tylko ze sprawdzonych instytucji To ważne, zwłaszcza w przypadku kredytów. Szybkie pożyczki oferowane przez instytucje inne niż banki są zwykle na bardzo wysoki procent. Sięgając po taki kredyt, łatwo wpaść w pętlę długów.

- Porównaj oferty Zanim zdecydujesz się na kredyt czy założenie konta, przyjrzyj się ofertom różnych banków i wybierz tę najkorzystniejszą dla siebie. Możesz również podpytać rodzinę i znajomych, z usług jakiego banku korzystają i czy go polecają. Porównaj między innymi koszt prowadzenia rachunku, koszt dokonywania przelewów czy opłaty za wypłaty z bankomatów.

- Nie użyczaj dokumentów! Jeśli skradziono ci dokument tożsamości, natychmiast zgłoś to policji i swojemu bankowi (zostanie wprowadzony do specjalnej bazy). Ktoś może go wykorzystać i po prostu okraść twoje konto albo w twoim imieniu zaciągnąć pożyczkę.

- Bezpieczna bankowość elektroniczna Z kont internetowych korzysta już ponad 10 milionów Polaków. To tani i bardzo ułatwiający życie rodzaj bankowości. Metody zabezpieczeń stosowane przez banki są coraz lepsze, tak więc ryzyko kradzieży jest prawie niemożliwe. Każdy użytkownik musi jednak stosować się do zasad bezpieczeństwa. Najlepiej korzystać tylko ze swojego komputera i legalnego oprogramowania, a także regularnie aktualizować program antywirusowy. Absolutnie nie wolno nikomu podawać numeru klienta i hasła oraz innych zabezpieczeń chroniących twoje konto. Nie odpowiadaj też na e-maile, w których znajduje się prośba o podanie informacji dotyczących konta czy karty płatniczej. Twój bank je posiada, a nikt inny nie ma do nich prawa.

- Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej Transakcje bezgotówkowe są w pełni bezpieczne. Pamiętaj jednak, by przestrzegać kilku zasad. Staraj się korzystać z bankomatów w oddziałach banku i centrach handlowych, a wprowadzając PIN, zarówno w bankomacie, jak i w terminalu w sklepie, zawsze zakrywaj dłonią klawiaturę.

Ważne instytucje

Każdy bank działający w Polsce podlega ścisłemu nadzorowi. Najważniejsza jest Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). To centralny organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad całym rynkiem finansowym, między innymi bankami, giełdą czy funduszami emerytalnymi. Zajmuje się na przykład rozstrzyganiem sporów pomiędzy bankami a niezadowolonymi klientami. Działalność komisji kontroluje sam... premier.

Kolejną instytucją, która pilnuje bezpieczeństwa zgromadzonych w banku środków, jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Udziela on między innymi pomocy finansowej bankom zagrożonym upadkiem. I nawet jeśli bank zbankrutuje, to i tak nie stracisz oszczędności. Jednym z zadań BFG jest zagwarantowanie wypłaty utraconych środków w kwocie do 100 tys. euro.

Chcesz mieć pewność, że twoje finanse trafią do wiarygodnej instytucji? Na stronie www.bfg.pl znajdziesz listę banków objętych polskim systemem gwarantowania depozytów. Warto na nią zajrzeć, zanim powierzy się oszczędności któremuś z nich.

W razie sporu

W przypadku kiedy czujesz się oszukany przez bank, możesz zwrócić się do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego, działającego przy Związku Banków Polskich. Jego zadaniem jest rozwiązywanie konfliktów między klientem a bankiem pod warunkiem, że wartość kwoty, o którą toczy się spór, nie przekracza 8 tysięcy złotych.

Zawsze też można zwrócić się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Warto to zrobić zwłaszcza w przypadku, kiedy na przykład bank zaproponował ci umowę zawierającą zapis, co do którego sprawiedliwości czy zgodności z prawem masz wątpliwości. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku zakupu wadliwego towaru, w banku też masz prawo do reklamacji. Po pomoc zgłoś się do powiatowego lub miejskiego rzecznika praw konsumentów. Ich adresy i numery telefonu dostępne są na stronie internetowej UOKiK.

Dziękujemy Uniwersytetom Trzeciego Wieku: Włocławskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie za udział w projekcie "Konferencje Trzeciego Wieku". W jego ramach odbyły się wykłady "Finanse w praktyce, czyli bankowość od kuchni", których Partnerem był Bank Pocztowy.

Karta bankowa ułatwia życie

Jeszcze do niedawna przechowywanie pieniędzy w domu było naturalne, dziś jednak trudno wyobrazić sobie życie bez rachunku bankowego. To właśnie na konto przelewana jest pensja, świadczenia rentowe czy emerytalne. Z moich obserwacji i rozmów wynika, że główną barierą przy otwarciu konta bankowego jest obawa przed wysokimi opłatami za utrzymanie i prowadzenie rachunku. Obawy te są oczywiście nieuzasadnione, ponieważ bez trudu można znaleźć rachunki prowadzone za darmo, bez żadnych opłat. Lokując pieniądze w banku, świadomie wybieramy bezpieczniejszą opcję niż trzymanie gotówki w domu. Dlaczego bezpieczniejszą? Pieniądze złożone w Banku Pocztowym są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, instytucję, która gwarantuje, że w przypadku zawieszenia działalności banku klient otrzyma swoje środki. Pieniądze trzymane w domu łatwo mogą też paść łupem złodzieja lub oszusta. Warto pamiętać, że wybierając bank, dobierając odpowiednią dla siebie ofertę, oszczędzamy pieniądze. Trzymając pieniądze w domu, tracimy dwukrotnie: przez inflację (utratę wartości pieniądza) oraz przez utratę ewentualnych odsetek. Dodatkowo decydując się na konto w banku, oszczędzamy czas i decydujemy się na wygodę w codziennym życiu. Posiadając konto bankowe, można opłacać swoje rachunki prościej i szybciej - bez czekania w kolejkach. Korzystając z dostępu do bankowości internetowej i karty płatniczej, podczas zakupów zawsze mamy swoje pieniądze na wyciągnięcie ręki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze