Bezpieczna karta? Dużo zależy od ciebie!

2009-11-28 2:00

Karta płatnicza jest bardzo bezpiecznym instrumentem. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę o poziomie bezpieczeństwa twojej karty... decydujesz ty sam. Jeśli przy korzystaniu z „plastiku” będziesz przestrzegał kilku podstawowych zasad, to nie będziesz narażony na przykre niespodzianki. O czym warto pamiętać?

1. Po otrzymaniu nowej karty, musisz od razu ją podpisać.

2. Nigdy nie noś przy sobie zapisanego numeru PIN. Nikomu też go nie podawaj – nawet pracownikowi banku (bank nie ma prawa cię o to pytać – ani w placówce, ani telefonicznie, e-mailem czy korespondencyjnie). Dzięki temu będziesz miał możliwość uchronienia się przed zarzutem, że nie dopilnowałeś PIN-u. Nie trzymaj też karty razem z dokumentami tożsamości.

3. Płacąc kartą, nie trać jej ani na chwilę z pola widzenia. Jeśli np. sprzedawca w sklepie lub kelner w restauracji będzie musiał wyjść z twoją karta na zaplecze czy do innej sali (czytnik może być zainstalowany w innym pomieszczeniu), idź z nim.

4. Przed zatwierdzeniem transakcji podpisem lub PIN-em sprawdź, czy kwota na wydruku się zgadza. Potwierdzeń transakcji – czy to bankomatowych, czy sklepowych – nie zostawiaj. Bierz je zawsze ze sobą, a przed wyrzuceniem dokładnie zniszcz (na potwierdzeniach mogą się znajdować cenne dla złodzieja informacje).

5. Wpisując PIN – zarówno przy transakcjach w bankomatach, jak i w sklepach – zasłaniaj klawiaturę ręką.

6. Sprawdzaj systematycznie, co się dzieje na twoim rachunku. Kontroluj wyciągi. Jeśli pojawi się jakaś podejrzana transakcja, lepiej od razu zastrzeż kartę (np. ktoś mógł ją skopiować np. podczas twoich zakupów w sklepie lub gdy dokonywałeś wypłaty z bankomatu). Złóż też natychmiast reklamację w banku.

7. Zawsze noś przy sobie zapisany numer telefonu, pod którym w swoim banku zastrzeżesz kartę, a także numer karty (podanie go może być niezbędne przy zastrzeganiu). Dzięki temu będziesz mógł wszędzie i w każdej chwili zastrzec kartę – także przebywając np. za granicą.

8. Jeśli twój bank daje taką możliwość, to pomyśl o ustaleniu dla swoich kart stosunkowo niskich limitów dla poszczególnych rodzajów transakcji (bankomatowych, bezgotówkowych). Może się to okazać niezbyt wygodne (np. na zakupach), ale za to bezpieczne (ograniczy twoje ewentualne straty).


Porada eksperta: Czujne oko sprzedawcy

Warto pamiętać, że także sprzedawcy w sklepach mają obowiązek dbania o bezpieczeństwo dokonywanych w ich placówkach transakcji kartami płatniczymi, a więc i o bezpieczeństwo twojej karty. Przy robieniu zakupów kartą możesz być np. poproszony przez sprzedawcę do okazania dowodu tożsamości. Nie denerwuj się na niego. Sprzedawca ma do tego prawo i jeśli z tego prawa korzysta, to robi to m.in. w twoim interesie (to dodatkowe sito przesiewające złodziei kart od prawowitych posiadaczy „plastików”).

Warto też wiedzieć, że sprzedawca może nie tylko odmówić przyjęcia zapłaty kartą, ale też i zatrzymać ją, jeśli stwierdzi na przykład, że:

- karta jest nieważna;

- karta jest zastrzeżona;

- podpis na potwierdzeniu transakcji jest niezgodny z podpisem na karcie;

- kartą posługuje się osoba do tego nie uprawniona (także – w razie odmowy okazania dowodu tożsamości).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze