Z butli szczególnie chętnie korzystają osoby, które przeprowadziły się z dużych miast na tereny, gdzie niedostępny jest gaz z sieci. Tego typu rozwiązanie jest również popularne wśród działkowiczów i turystów.
Gaz w butlach to czyste, wysokokaloryczne, łatwe w użytkowaniu paliwo, które jest nieszkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska. To produkt całkowicie bezpieczny, jeśli jest używany zgodnie z podstawowymi zasadami.
Niepokojące statystyki
W związku z tragicznymi skutkami wybuchu butli z gazem płynnym (LPG) oraz powstałego w jego następstwie pożaru w budynku mieszkalnym, do których doszło w dniu 3 kwietnia 2010 roku w miejscowości Stolno koło Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie) i w konsekwencji których zginęły 2 osoby a 16 osób ewakuowano, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej dokonała analizy w zakresie zagrożenia związanego z wybuchami gazów i par cieczy, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia wybuchem odnoszącego się do użytkowania instalacji zasilanych gazem płynnym. W jej wyniku ustalono, że rocznie w Polsce dochodzi do ok. 170 zdarzeń związanych z wybuchami gazów lub par cieczy palnych. Około jednej trzeciej tych zdarzeń stanowią wybuchy gazu płynnego. W 2008 roku było to 49 wybuchów, zaś w 2009 roku odnotowano 57 takich zdarzeń. W pierwszym kwartale 2010 roku, na 50 zaistniałych wybuchów gazów i par cieczy ogółem, odnotowano 20 wybuchów LPG. Należy zwrócić uwagę, że większość zdarzeń z LPG (ok. 70 proc.) występuje w budynkach mieszkalnych, co związane jest z powszechnym charakterem stosowania omawianych instalacji w tego typu budynkach.
Miliony butli wokół nas
W obrocie handlowym znajduje się około 11 milionów 11-kilogramowych butli gazowych. Dla czteroosobowej rodziny butla wystarcza na 4-6 tygodni. Jeśli przyjmiemy teoretycznie, że każda butla jest napełniania średnio trzy razy w roku, daje to blisko kilkadziesiąt milionów napełnień rocznie. Jak pokazują badania, największy odsetek gospodarstw korzysta z butli w województwie warmińsko-mazurskim, bo aż 66 proc. Z kolei największą liczbą użytkowników może poszczycić się województwo mazowieckie - z butli korzysta tu prawie 800 tysięcy osób.
Prawdopodobnie liczba użytkowników butli będzie rosła. Na terenie całego kraju budują się nowe domy jednorodzinne, domki letniskowe, a niewiele gmin będzie mogło w najbliższym czasie przeprowadzić na swoim terenie sieć gazową. W związku z tym wiele osób będzie zainteresowanych gazem w butli.
Niestety, jak wskazują statystyki, wraz ze wzrostem zainteresowania butlami rośnie także liczba wypadków związanych z ich użytkowaniem. Monitorująca sytuację na rynku Polska Organizacja Gazu Płynnego zauważyła znaczący wzrost liczby zdarzeń niebezpiecznych z udziałem butli gazowych w przeciągu ostatnich trzech lat. Statystki pokazują, że średnio raz w tygodniu dochodzi do zdarzenia, w wyniku którego ludzie doznają nie tylko strat majątkowych, ale i uszczerbku na zdrowiu, a nawet tracą życie.
Bezpieczna butla - jak ją poznać?
Każda prawidłowo napełniona butla gazowa powinna mieć:
- Kolor inny niż żółty oraz czerwony, który jest zastrzeżony wyłącznie dla butli przeciwpożarowych (gaśnic). Kolor powinien pokrywać całą butlę. Każdy legalnie działający w Polsce dystrybutor ma jeden, zastrzeżony dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować i może napełniać butle tylko w tym kolorze.
- Tabliczkę znamionową z informacją o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu w butli oraz datą legalizacji.
- Zaślepkę na zawór zabezpieczającą gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli.
- Folię termokurczliwą (plombę) na zaworze butli, która świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą.
- Instrukcję bezpieczeństwa w postaci naklejki. W instrukcji bezpieczeństwa znajdują się podstawowe informacje o gazie, firmie, która napełniła butlę i telefon kontaktowy.
- Jednolite oznakowanie - należy pamiętać, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli, na folii na zaworze oraz na płaszczu musi być identyczna.
Jeżeli podejrzewasz wyciek gazu, natychmiast powiadom Straż Pożarną. Dzwoń: 998