Pod koniec maja w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 002,2 tys bezrobotnych wobec 1 042,5 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 202,1 tys. przed rokiem. W ustawie budżetowej bieżący rok rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4% na koniec 2018 roku.
Największy wzrost zatrudnienia odnotowano w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 8,7%) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (o 6,4%). Najmniej osób pozostających bez pracy jest w województwie pomorskim (stopa bezrobocia – 5,1 proc.) oraz województwie mazowieckim (stopa bezrobocia – 5,2 proc.). Najgorzej natomiast jest w województwie warmińsko-mazurskim. Tutaj wskaźniki wyniosły aż 10,5 proc.
Tempo wzrostu przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku było podobne do notowanego w poprzednich miesiącach. Według danych GUS dotyczących badania popytu na pracę w I kwartale utworzono więcej nowych miejsc pracy niż przed rokiem. Niestety jednocześnie zwiększyła się skala likwidacji miejsc pracy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju br. wyniosło 4696,59 zł. Jest to wynik o 7,0 proc. lepszy więcej niż w maju ubiegłego roku. Wzrost płac obserwowano we wszystkich sekcjach, w tym największy w budownictwie (o 10,2%), administrowaniu i działalności wspierającej oraz górnictwie i wydobywaniu (po 9,6%, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego o 10,2%), a także w zakwaterowaniu i gastronomii (o 8,3%). Średnia miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w maju wyniosła 2225,48 złotych i była o 4,4% wyższa niż przed rokiem.