Bezrobotni rodzice poświęcają swoim dzieciom mniej czasu

2018-05-22 13:28

Instytut Badań Strukturalnych przebadał polskie rodziny. Co ciekawe, założenie, że pracujący rodzice poświęcają swoim pociechom mniej czasu okazało się całkowicie błędne. Jest wręcz odwrotnie. Większe znaczenie mają tutaj jednak cechy społeczno-ekonomiczne rodziców, takie jak: poziom wykształcenia oraz wartości i postawy wyniesione z domu rodzinnego, a także wiek pozostałych dzieci w gospodarstwie domowym.

Badania były prowadzone na dwóch grupach. Osobno dla dzieci w wieku 1-7 lat i 8-15 lat. Analitycy podkreślają jednak, że brano pod uwagę „czynności opiekuńczych" takich jak karmienie czy usypianie.

Zobacz koniecznie: Ważne zmiany w 500 plus? Dwugłos w rządzie PiS

Wyniki badania, które przeprowadziły Iga Magda oraz Roma Keister z IBS, okazały się zaskakujące. Wynika z nich, że rodzice aktywni zawodowo spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu na zabawie. Ponadto, wbrew oczekiwaniom, większa elastyczność czasu pracy rodziców nie wpływa na ilość czasu, jaką spędzają na nauce i zabawie ze swoimi pociechami.

Czytaj także: Na zakazie handlu tracą małe firmy

Nie bez znaczenia jest wykształcenie rodziców i ich sytuacja społeczna. Większość kobiet obecnych na rynku pracy to osoby wykształcone, które mają większą świadomość jak ważna jest zabawa z dziećmi. - To nie jest też tak, że dobrze wykształcona osoba, która z jakichś powodów ląduje nagle w domu i nie ma pracy, przestaje się tym dzieckiem zajmować. Nic z tych rzeczy. Nasze badania pokazują jednak, że argument, iż kobiety potrzebują wsparcia, aby zostać w domu i poświęcać się kształtowaniu potomstwa nie działa, bo to nie w samym czasie leży problem, a w świadomości i edukacji - tłumaczy Iga Magda z IBS.

Sprawdź również: Milionerzy w rządzie PiS. „Dziesiątka” Morawieckiego [GALERIA]

Trzeba podkreślić, że analitycy IBS korzystali z badania panelowego polskich gospodarstw "Uwarunkowania decyzji edukacyjnych" zrealizowanego w latach 2013-2014 przez Instytut Badań Edukacyjnych. Elastyczność czasu pracy mierzyły za pomocą danych z Europejskiego Badania Warunków Pracy (EWCS). Nie można zatem porównywać wyników do sytuacji po wprowadzeniu programu 500 plus.

 

 

 

Źródło: businessinsider.com.pl/ibs.org.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze