Badania były prowadzone na dwóch grupach. Osobno dla dzieci w wieku 1-7 lat i 8-15 lat. Analitycy podkreślają jednak, że brano pod uwagę „czynności opiekuńczych" takich jak karmienie czy usypianie.
Zobacz koniecznie: Ważne zmiany w 500 plus? Dwugłos w rządzie PiS
Wyniki badania, które przeprowadziły Iga Magda oraz Roma Keister z IBS, okazały się zaskakujące. Wynika z nich, że rodzice aktywni zawodowo spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu na zabawie. Ponadto, wbrew oczekiwaniom, większa elastyczność czasu pracy rodziców nie wpływa na ilość czasu, jaką spędzają na nauce i zabawie ze swoimi pociechami.
Rodzice pracujący zawodowo poświęcają więcej czasu na naukę i zabawę z dziećmi niż rodzice bezrobotni. Elastyczność czasu pracy nie ma znaczenia, a rolę odgrywają cechy społeczno-ekonomiczne rodziców. Nowe wyniki I.Magdy i R.Keister ➡️ https://t.co/cdXyiiE2FV pic.twitter.com/A42J1DohJV
— IBS Fundacja Naukowa (@ibs_thinktank) 18 maja 2018
Czytaj także: Na zakazie handlu tracą małe firmy
Nie bez znaczenia jest wykształcenie rodziców i ich sytuacja społeczna. Większość kobiet obecnych na rynku pracy to osoby wykształcone, które mają większą świadomość jak ważna jest zabawa z dziećmi. - To nie jest też tak, że dobrze wykształcona osoba, która z jakichś powodów ląduje nagle w domu i nie ma pracy, przestaje się tym dzieckiem zajmować. Nic z tych rzeczy. Nasze badania pokazują jednak, że argument, iż kobiety potrzebują wsparcia, aby zostać w domu i poświęcać się kształtowaniu potomstwa nie działa, bo to nie w samym czasie leży problem, a w świadomości i edukacji - tłumaczy Iga Magda z IBS.
Sprawdź również: Milionerzy w rządzie PiS. „Dziesiątka” Morawieckiego [GALERIA]
Trzeba podkreślić, że analitycy IBS korzystali z badania panelowego polskich gospodarstw "Uwarunkowania decyzji edukacyjnych" zrealizowanego w latach 2013-2014 przez Instytut Badań Edukacyjnych. Elastyczność czasu pracy mierzyły za pomocą danych z Europejskiego Badania Warunków Pracy (EWCS). Nie można zatem porównywać wyników do sytuacji po wprowadzeniu programu 500 plus.
Źródło: businessinsider.com.pl/ibs.org.pl