Bieda

i

Autor: Shutterstock

Bieda zagraża co piątemu Europejczykowi! Polacy radzą sobie najlepiej

2018-10-19 13:27

Polska najszybciej w Europie zwalcza biedę, ale zagrożenie dalej jest wysokie. Najnowsze dane Eurostatu pokazują niepokojący obraz unijnego społeczeństwa.

Według Eurostatu, unijnego urzędu statystycznego prymusem w walce z ubóstwem jest Polska, sytuacja pogarsza się w Grecji i Włoszech. W 2017 roku biedą lub wykluczeniem społecznym było zagrożonych 22,5 procent wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Polska na podium
Ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego najbardziej spadło w ostatnich latach w Polsce. Podczas gdy w 2008 r. do zagrożonych należało ponad 30 proc. społeczeństwa, w 2017 r. grupa ta zmniejszyła się 19,5 procent. Najmniej zagrożeni biedą są też mieszkańcy Czech (12,2 proc.), Finlandii (15,7 proc.) i Słowacji (16,3 proc.).

Zagrożenie ubóstwem
Najgorsza sytuacja jest w Bułgarii, Rumunii i Grecji, gdzie biedą jest zagrożona ponad jedna trzecia ludności. W dwóch pierwszych krajach zauważono znaczną poprawę w porównaniu z rokiem 2008, natomiast w Grecji odnotowano największy w Europie wzrost zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Także we Włoszech biedą było zagrożonych w ubiegłym roku aż 17,4 mln osób – to najgorszy wynik w UE. Jednak pogorszenie sytuacji nastąpiło też w, Luksemburgu, Hiszpanii oraz Holandii. Z kolei w Niemczech na ubóstwo i wykluczenie społeczne było narażonych w 2017 r. blisko 15,5 mln ludzi (19 proc.), czyli niemal co piąty mieszkaniec. Ryzyko życia w biedzie kształtuje się w Niemczech tym samym nieco poniżej średniej UE (22,5 proc.).

Kryteria w ocenie
W ocenie ryzyka biedy i wykluczenia społecznego uwzględniane są nie tylko poziomy uzyskiwanych dochodów - za biednych uważane są osoby, które mają do dyspozycji mniej niż 60 proc. średnich zarobków w danym kraju, ale także m.in. wskaźniki ich spadku w chwili przejścia na emeryturę, warunki materialne gospodarstw domowych, a także liczba osób pracujących w rodzinie, co świadczy o skali zagrożenia w przypadku utraty zatrudnienia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze