Zakupy w Internecie

i

Autor: Tumisu / CC0 / pixabay.com Zakupy w Internecie

Black Friday w internecie. Jak nie dać się oszustom? PORADNIK

2020-11-13 14:16

W sieci kupujemy mnóstwo przedmiotów, a jeszcze więcej zakupów internetowych robimy w czasie pandemii. Okazją do upolowania bardzo korzystnych ofert jest Czarny Piątek, przypadający w tym roku 27 listopada.

Czarny Piątek to dzień największych wyprzedaży i najkorzystniejszych promocji w roku. W tym roku Black Friday wypada 27 listopada. Trzeba zdawać sobie sprawę, że hulający po sieci oszuści wietrzą tego dnia wyjątkową okazję i urządzają piątkowe polowanie na naiwnych.Chcielibyście uniknąć nabycia w zakupowym szale rzeczy, których jakość odbiega od oczekiwań i nie dać się nabrać naciągaczom? Wystarczy przestrzegać dziesięciu prostych zasad.

Zakup materiałów budowlanych przez internet?
Zakupy internetowe/laptop

i

Autor: materiały prasowe Zakupy internetowe/laptop

1.  Zwróć uwagę czy sprzedawca pokazuje prawdziwe zdjęcia, czy fotografie reklamowe ściągnięte z sieci. Kilka amatorskich zdjęć przedmiotu, to wystarczający dowód na to, że sprzedający naprawdę go ma.

2. Najlepszą rekomendacją dla sprzedawcy są opinie kupujących. Duże platformy sprzedażowe, takie jak allegro, umożliwiają zapoznanie się kupującego z opiniami o sprzedawcy przez wejście w odpowiednią zakładkę. Uwaga: ważna jest także liczba opinii, bo kilka dobrych recenzji może pochodzić np. od znajomych oszusta.

3. Bezpieczniej kupować przedmioty od sprzedawców, których siedziba znajduje się w Unii Europejskiej, ponieważ łatwiej dochodzić wtedy swoich praw.

4. Jeśli sprzedającym jest firma a nie osoba fizyczna, obowiązuje termin 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania powodu. W przypadku sprzedawców indywidualnych zwrot towaru zwykle nie jest niemożliwy.

5. Uważnie czytaj opis przedmiotu. Częsty jest bowiem chwyt, polegający na podaniu w opisie przedmiotu podrzędnej marki wzmianki o dodaniu do niego np. reklamówki cenionej firmy. Wyszukując oferty według nazwy interesujących nas firm, łatwo ulec sugestii i kupić przedmiot firmy krzak w porządnej torbie.

6. Zwróć uwagę na termin dostawy. Jeśli kupiona rzecz znajduje się w Polsce, ale sprzedawca podaje w ofercie, że czas oczekiwania na jej dostawę jest np. dłuższy niż 10 dni, może się okazać, że jest to czas na zniknięcie i zatarcie po sobie śladów w sieci.

7. Sprawdź, ile i jakich przedmiotów wystawia sprzedający oraz czy ma już na koncie dużo sprzedaży. Zaledwie jeden albo parę sprzedawanych przedmiotów to typowy chwyt oszusta, który umieszcza w opisie informację, że np. jakieś ubranie czy buty okazały się nie pasować, więc sprzedaje je wyjątkowo tanio.

8. Kupując biżuterię, koniecznie dokładnie oglądaj zdjęcia przedmiotów. Jeśli z opisu wynika, że przedmiot jest złoty lub srebrny, ale nie ma zdjęcia próby, lepiej nie ryzykować.

9. Czytając opis przedmiotu, skup się na trzech szczegółach umieszczanych przez sprzedawcę godnego zaufania: dokładnych wymiarach, składzie tkaniny lub opisie materiału (np. drewno bukowe, stal proszkowa) oraz na umieszczeniu informacji o ewentualnych mankamentach (np. odprysk na krawędzi) lub ich braku.

10. Kupując antyki lub sztukę, zwróć uwagę, czy umieszczono w ofercie zdjęcie sygnatury. Opis może bowiem zawierać pułapkę – sformułowanie „typu Lalique”, „typu Thonet”, „jak Hopper”, przez co kupujący może odnieść mylne wrażenie, że ma do czynienia z przedmiotem z oryginałem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze