BLIK

i

Autor: Deposit/East News

Płatności online

BLIK wejdzie w strefę euro. Czego mogą spodziewać się klienci?

2024-06-03 11:58

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności w rozmowie z portalem wnp.pl, ujawnia plany spółki. Firma chce zaoferować bankom możliwość płatności BLIK-em na urządzeniach z systemem Apple'a, a także wprowadzić możliwość opłacania rachunków bez konieczności podawania numeru karty. Podczas pierwszej tego typu transakcji wygenerowany zostanie standardowy kod BLIK. Z BLIK-a wkrótce będą mogli też korzystać Czesi, Słowacy i Rumuni, ale na tym nie koniec ambitnych planów polskiej firmy.

BLIK w strefie euro

Mazurkiewicz zapowiada integrację systemów płatności. Oznacza to, że "Polak będzie mógł bez problemu dokonać zakupów w Słowacji czy Rumunii, korzystać właśnie z narzędzia BLIK". wkrótce planuje z BLIK-iem "rajd" po strefie euro. Słowacja ma być w tym przypadku swoistym "pilotażem". Mazurkiewicz deklaruje, że "w ciągu trzech lat BLIK stanie się istotnym narzędziem w strefie euro". 

“Plany rozwoju Blika skoncentrowane są na całej strefie euro, zwracamy szczególną uwagę na takie rynki jak Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy, gdzie widzimy znaczny potencjał dla rozwoju naszych płatności w kanale e-commerce”  - twierdzi Monika Król wiceprezes Blika

Jak informuje wiceprezes Król, "w tej chwili trwają prace prawne, koncepcyjne oraz technologiczne dotyczące nowego rozwiązania na rynek europejski". Dodała, że gdy się one zakończą i będą gotowe odpowiednie narzędzia, "to będziemy występować o zgody do odpowiednich nadzorców, a po ich uzyskaniu zaproponujemy nasz produkt bankom w Europie - to jest ścieżka, która nas czeka. Zakładamy jednak, że prace techniczno-koncepcyjne potrwają jeszcze minimum rok".

Wiceprezes stwierdziła również, że Blik ze swoją kompleksową ofertą płatności ma potencjał, aby stać się jednym z takich rozwiązań jak amerykański Apple Pay czy Google Pay.

W pierwszym kwartale 2024 r. BLIK zanotował znaczący wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł. Średnia kwota płatności BLKIEM w analizowanym okresie to 143 zł. Na koniec marca br. z rozwiązania aktywnie korzystało już 16,3 mln użytkowników. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP), który wprowadził usługę do polskiego systemu finansowego w 2015 r.

EKG 2024 Dariusz Standerski wiceminister cyfryzacji
QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!
Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze