Bogate żony miliarderów w rankingu najbogatszych Polek [ZDJĘCIA]

2015-09-28 18:41

Należą do elity rodzimych miliarderów, bo zawdzięczają sukces udanej współpracy ze swoimi obecnymi lub byłymi małżonkami. Kto? M.in. Katarzyna Frank-Niemczycka, Anna Woźniak-Starak, Barbara Komorowska czy Grażyna Kulczyk. Zobacz listę najbogatszych polskich małżeństw w biznesie w rankingu tygodnika "Wprost".

Obecnie najbardziej dochodowe biznesowe małżeństwo to Jerzy Starak i Anna Woźniak-Starak. Łącznie ich majątek "Forbes" wycenia na aż 3,3 mld zł. Ogromny majątek małżeństwu zapewnia firma Polpharma, która ma ponad 5-proc. udział w polskim rynku leków, produkując 200 mln opakowań leków rocznie. Od trzech lat Starakowie zarządzają również warszawską Polfą. Są właścicielami kilkunastu nieruchomości w Polsce i Europie. Anna Woźniak-Starak prowadzi także własny biznes - zarządza ekskluzywną restauracją "Belvedere" na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.

Zobacz koniecznie: Najbogatsze Polki - Dominika i Grażyna Kulczyk prowadzą [RANKING I ZDJĘCIA]

Do rodziny Niemczyckich należy majątek wyceniany na blisko 1,8 miliarda złotych. W jego skład wchodzi spółka farmaceutyczna Curtis Group, linia lotnicza White Eagle Aviation oraz inne przedsiębiorstwa w branży elektronicznej i budowlanej. Według tygodnika sama Katarzyna Frank-Niemczycka posiada majątek szacowany na 900 mln zł.

Znane nazwisko po byłym mężu Janie Kulczyku, majątek wyceniany przez "Wprost" na 2,7 mld zł i drugie miejsce na liście najbogatszych Polek – tak w skrócie można opisać Grażynę Kulczyk, prawniczkę, bizneswomen i mecenas sztuki. Pod koniec roku 2009 szwajcarski „Bilanz” zaliczył ją do pięciu najbogatszych kobiet w Szwajcarii. Do 2006 roku niemal przez dekadę była żoną Jana Kulczyka, z którą wówczas wspólnie prowadziły interesy. Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu pozostaje najcenniejszym składnikiem jej majątku.

Sprawdź także: Zbigniew Niemczycki, czyli latający miliarder

Barbara Komorowska wraz z mężem prowadzi firmę Bakoma, spółkę Komagra, firmę Polskie Młyny oraz Bioagra-Oil. Łącznie małżeństwo zatrudnia prawie 2 tys. osób, a roczne obroty ich przedsiębiorstw przynoszą 1,5 mld zł przychodu. Majątek Komorowskiej wyceniany jest na 1,6 mld zł.

Z kolei majątek Macieja i Małgorzaty Adamkiewiczów - liderów polskiego rynku farmaceutycznego, magazyn "Forbes" wycenia na 1,3 mld. "Wprost" wycenia, że 750 mln to portfel samej Małgorzaty Adamkiewicz. Wraz z mężem jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie. Bizneswomen ukończyła również Stockholm School of Economics Executive Educations. Adamkiewicz zarządza Grupą Adamed – polską firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną, utworzoną w 1986 r. od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów (firmę założył ojciec Macieja). Dziś jest ona liderem na rynku farmaceutycznym, ma 94 patenty oraz eksportuje produkty do 55 krajów.

Solange Olszewska jest również absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1986–1994 pracowała naukowo na berlińskim Freie Universität. Obecnie jest prezesem spółki Solaris Bus & Coach S.A., założonej wraz z mężem Krzysztofem Olszewskim. Przychody ze sprzedaży Solaris Bus & Coach w 2011 r. wyniosły w 2011 r. 1,5 mld zł, zysk netto – 69 mln złotych.

Czytaj również: Lodowy milioner Zbigniew Grycan jak Hiltonowie - fortuna i niesforna rodzina [ZDJĘCIA]

Zyta Olszewska wraz z mężem Andrzejem, w 1999 roku założyła spółkę Farmacol, którą obecnie wspólnie w połowie kontrolują. Tylko w 2012 r. przychody Grupy Farmacol wyniosły 3,6 mld zł, a zysk netto 60,8 mln złotych. Zyta Olszewska jest absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie. Swoją karierę zawodową zaczynała od pracy w aptece. Jej majątek wyceniany jest na 440 mln zł.

 

Źródło: "Wprost"

Najnowsze