Zamrożenie cen energii uchwalone przez Sejm
Za zamrożeniem cen energii zagłosowało 231 posłów, przeciw było 10, a 183 się wstrzymało. Ustawa trafi teraz do Senatu, jeśli druga izba wprowadzi poprawki, będą ponownie procedowane przez Sejm. Jeśli Senat przyjmie projekt bez poprawek, to trafi na biurko prezydenta.
PiS proponowało poprawki, które wprowadzały mrożenie cen na takich samych zasadach jak w 2023 roku. Ponadto Lewica wycofała wniosek o podwojenie wysokości bonu energetycznego i zniesienia podwojonej wartości bonu dla gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną.
Bon energetyczny, ile wyniesie?
Bon energetyczny będzie wypłacany w drugiej połowie 2024 roku, będzie to jednorazowe świadczenie dla gospodarstw domowych z niskimi dochodami, nie większymi niż 1700 zł na osobę, z wyjątkiem jednoosobowych gospodarstw domowych, w których próg wynosi 2500 zł. W przypadku przekroczenia progu stosowana jest metoda "złotówka za złotówkę" i o tyle będzie pomniejszony bon.
Wysokość bonu energetycznego:
- 1-osobowe - 300 zł
- 2 i 3-osobowe - 400 zł
- 4 i 5-osobowe - 600 zł
W przypadku gospodarstw ogrzewanych energią elektryczną wysokość bonu będzie podwojona:
- 1-osobowe - 600 zł
- 2 i 3-osobowe - 800 zł
- 4 i 5-osobowe - 1200 zł
Powolne odmrażanie cen energii
Zgodnie z zapowiedziami rządu ceny energii będą odmrażane od 1 lipca 2024 roku, ale stopniowo aby uniknąć szoków cenowych. Tym samym w okresie od lipca do grudnia 2024 roku maksymalna cena energii będzie wynosić 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Od 1 lipca zlikwidowana zostanie zamrożona cena gazu (200,17 zł/MWh), zamiast niej będzie cena maksymalna równa z taryfą największego sprzedawcy detalicznego czyli PGNIG OD.
Polecany artykuł: