Nowy Ład. Dla kogo bon mieszkaniowy?
W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Jak poinformował Gowin, opisując wkład Porozumienia w program, w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii przygotowano ustawę o bonie mieszkaniowym. "Gotowa ustawa zostanie wkrótce poddana pod konsultacje społeczne" - podkreślił.
Według wicepremiera, bon będzie przyznawany bez jakichkolwiek kryteriów wieku, kryterium dochodowego czy kryterium powierzchni. "Wysokość bonu mieszkaniowego będzie uzależniona tylko od jednego wskaźnika: liczby osób, które składają się na tę rodzinę: im więcej dzieci, tym ten bon mieszkaniowy będzie wyższy. Również ten wskaźnik będzie wzrastał w przypadku osób z niepełnosprawnością" - opisywał. We wskazanym przez niego przykładzie rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tys. bezzwrotnego wsparcia finansowego. Będzie mogła te środki przeznaczyć na lokal w spółdzielni, w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych, lub wykorzystać je środki na kupno mieszkania czy budowę domu.
Nowy Ład w pigułce. 12 tys. na dzieci. Dofinansowania na mieszkanie. Emerytury bez podatku [PODSUMOWANIE]
"Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe powstają jak grzyby po deszczu i źródłem sukcesu tego projektu, polegającego na budowie mieszkań o dobrym standardzie i umiarkowanym czynszu, mieszkań adresowanych przede wszystkim dla młodych rodzin, jest z jednej strony włączenie w to działanie samorządów, z drugiej zaś strony duże dofinansowanie ze strony państwa. Z różnych programów mieszkaniowych finansujemy do 60 proc. kosztów inwestycji" - opisywał Gowin.
Wskazał, że jedna z pierwszych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstała w Stalowej Woli, gdzie wkrótce rozpocznie się budowa osiedla na 1250 mieszkań, której łączyny koszt to 180 mln zł, z czego 120 gwarantują środki z budżetu państwa.