Bon turystyczny 2020 wchodzi w życie. Pierwsze wypłaty już w lipcu. Dla kogo 500 złotych na wakacje? [ZASADY]

i

Autor: pixabay.com Wiemy już na jakich zasadach będzie przyznawany bon turystyczny

Bon turystyczny 2020: Jak dostać pieniądze na wakacje?

2020-07-23 13:45

Polski Bon Turystyczny w założeniu ma być ratunkiem dla rodzimej branży turystycznej i dodatkową pomocą dla wakacyjnych budżetów Polaków. W praktyce oznacza to, że rodzina będzie dysponować pulą 500 zł, które będzie można wydać w określonych miejscach. Kto go może dostać, jakie są szczegółowe warunki? Co trzeba zrobić?

Polski Bon Turystyczny to jednorazowa zapomoga w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pieniądze trafiają do beneficjentów w formie "wirtualnej" i pozwalają na dokonywanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju.

– Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku Programu 500 Plus – przekonywała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

ZOBACZ TEŻ: Dodatkowe 200 zł dla emerytów i 12 tys. zł jednorazowej wypłaty! Prezydent podpisał ustawę

Wakacje w Toruniu można spędzić w Piernikowym Miasteczku

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Z bonu skorzystać mogą rodziny, które mają co najmniej jedno dziecko, oraz rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Zamożność nie ma znaczenia. Podobnie jak w przypadku 500+, dodatek przysługuje niezależnie od dochodu. Resort szacuje, że skorzysta z niego ok. 2,4 mln rodzin i 6 mln dzieci.

Czy trzeba złożyć wniosek?

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować. Aby otrzymać bon należy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Formalności są bliźniaczo podobne do tych, stosowanych przy 500+. Zarejestrować można się za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  Kiedy twoje dane zostaną potwierdzone, bon zostanie aktywowany w systemie. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Ile pieniędzy dostanę?

Bon wynosi 500 zł na każde dziecko oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Oznacza to, że w przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 zł, czyli otrzyma łącznie 1000 zł. Przy okazji warto zaznaczyć, że bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Na co mogę to wydać?

 Trzeba jednak pamiętać, że nie dostaniemy tych pieniędzy do ręki. Zamiast tego bonem zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu. Pamiętaj – program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.  

Do kiedy mogę wykorzystać środki?

Bon będzie ważny do końca marca 2022 r.

Jak wygląda ten bon?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektroniczną. Bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze