Bon turystyczny

i

Autor: Sylwia E.

Bon turystyczny do kupienia na OLX. Za ile Polacy sprzedają rządowe wsparcie?

2021-09-07 9:43

W internecie na popularnych portalach aukcyjnych zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży bonów turystycznych. Sprzedający oferują je za mniejszą kwotę, niż wynosi ich realna wartość i liczą, że znajda się chętni na zaoszczędzenie kilkuset złotych na wakacjach. Pieniądze z bonu przepadają w marcu 2022 roku i nie wszyscy zdołali go wykorzystać. Nie dziwi więc fakt, że niektórzy próbują go sprzedać. Problem w tym, że przepisy stanowią jasno, bonu nie można odstąpić innym osobom. Za próby sprzedaży świadczenia grożą surowe kary.

Bon turystyczny na sprzedaż. Ci którzy go nie wykorzystali, próbują go sfinansować w inny sposób

Bon turystyczny przysługuje osobom, które mają jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde przysługuje 500 zł, a dzieciom z niepełnosprawnościami 1000 zł. Pieniądze można wykorzystać na zakwaterowanie, czy atrakcje turystyczne u przedsiębiorców, którzy obsługują pieniądze z programu. Jeśli ktoś nie wykorzysta bonu do marca 2022 roku, to świadczenie przepadnie. Nie wszyscy jednak mają możliwość wyjazdu, więc zaczęły się pojawiać oferty odstąpienia bonu.

ZOBACZ Bon turystyczny nadal do wykorzystania. Sprawdź, komu przysługuje i za jakie usługi można nim zapłacić

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Na popularnym serwisie ogłoszeniowym OLX udało znaleźć się przynajmniej osiem ogłoszeń z ofertą sprzedaży bonu turystycznego. Sprzedający oferują np. bon 500 zł za 300 zł, czy nawet trzy bony o wartości 1500 zł za cenę 900 zł. Niektórzy z ogłoszeniodawców wyjaśniają, że nie mogą go wykorzystać, inni poprzestają na opisaniu samej oferty.

Warto jednak zaznaczyć, że proceder jest nielegalny. Mimo to sprzedający podają kontakt do siebie w formie numeru telefonu. Obecnie każdy numer jest przypisywany do nazwiska konkretnej osoby, więc organy ścigania mogą łatwo namierzyć osobę próbującą sprzedać bon turystyczny. Niektórzy ze sprzedających mieli nawet swoje zdjęcie na koncie OLX.

bony turystyczne na sprzedaż

i

Autor: MAT. PRASOWE bony turystyczne na sprzedaż

Za handel bonem turystycznym grozi więzienie i wysoka grzywna

Bony turystyczne są aktywowane w systemie PUE ZUS. Beneficjenci otrzymują 16-znakowy kod, a w trakcie transakcji będą musieli go potwierdzić czterocyfrowym kodem PIN, który otrzymają na numer telefonu. Ma to utrudnić skorzystanie ze świadczenia osobom trzecim, choć niektórym i to udaje się obejść. Jednak wszystkie transakcje są rejestrowane i nie można wykluczyć, że z czasem zostaną wykryte.

Za nieuprawnione wykorzystanie bonu turystycznego grozi grzywna nawet do jednego miliona złotych oraz kara do trzech lat pozbawienia wolności. W ciągu trzech lat od wprowadzenia programu mają być przeprowadzone kontrole wykorzystanych bonów, żeby sprawdzić czy nie doszło do naruszenia przepisów. Próba sprzedania świadczenia obarczona jest więc sporym ryzykiem.

Sonda
Wykorzystałeś/aś bon turystyczny?

Co więcej, Polska Organizacja Turystyczna poprosiła o zgłaszanie ogłoszeń sprzedaży na maila nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Zapowiedziano, że handlujący świadczeniem będą zgłaszani do organów ścigania. Szczególnie, że bon turystyczny mogą oferować również oszuści, którzy będą próbować wyłudzić w ten sposób pieniądze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze