Plaża

i

Autor: pixabay Plaże kurczą się z roku na rok

Kolejne 500 plus

Bon turystyczny powraca? Zaskakująca deklaracja wiceministra turystyki w rządzie PiS

2023-08-14 11:11

Bon turystyczny działał do końca marca 2023. Ministerstwo sportu i turystyki nie zakładało jego reaktywacji. Ale pojawiła się szansa na powrót świadczenia. W rozmowie z Polsat News, wiceminister turystyki Andrzej Gut-Mostowy zasugerował, że może się tak stać po wyborach.

Bon turystyczny

Wprowadzony w 2020 roku bon turystyczny miał umożliwić rodzicom z dziećmi wyjazd na wakacje i jednocześnie wspomóc branżę turystyczną w czasie pandemii koronawirusa. Zasada programu była prosta – rodzice dostawali 500 zł za jedno dziecko, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Bonem można było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju. J Niestety po marcu 2023 roku stracił on ważność. Politycy partii rządzącej  wielokrotnie zapowiadali, że nie ma  możliwości jego powrotu, przynajmniej w dotychczasowej formie.

Deklaracja wiceministra turystyki - bon powróci?

W rozmowie z Polsat News wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy został zapytany, czy istnieją szanse na pojawienie się bonu turystycznego w tym roku. Jak ocenił, było to "pewne nadzwyczajne rozwiązanie" w czasach covidowych, kiedy parlament przekazał kilka miliardów na wakacje dla rodzin z dziećmi.   - Tego typu instrumenty, które byłyby pewnym elementem zachęcającym do wypoczynku w krajowej bazie turystycznej, jak najbardziej na przyszłość powinny być wprowadzone - przekazał. - Wydaje się, że takie rozwiązania mogłyby być przede wszystkim skumulowane na wykorzystaniu bazy turystycznej także poza głównym sezonem (...). W czasie sezonu turystycznego ta branża sobie jakoś radzi, jednak poza sezonem mógłby to być pewien program pobytów o charakterze polityki społecznej - przekazał Gut-Mostowy.  Dopytywany, czy są szanse na wprowadzenie bonu turystycznego jeszcze w tym roku, zaznaczył, że są na to szanse dopiero po wyborach. Przekazał, że "te prace wymagałyby pewnych prac legislacyjnych", co zapewne wydłużyłoby proces.  - Myślę, że jeżeli będzie wola wszystkich to w ciągu dwóch, trzech miesięcy po wyborach taki projekt jesteśmy w stanie zrealizować - powiedział wiceminister i zaznaczył, że jednak nie jest to tak "nadzwyczajna sytuacja", jak w czasach pandemii. 

Sonda
Czy wykorzystałaś/eś już bon turystyczny?
Tańczące z promocjami 04.07.2023
Najnowsze