Bony na leczenie i brak kolejek NFZ! Ministerstwo Zdrowia zapowiada rewolucję

2021-01-26 21:21 wsb PAP
NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia
Autor: Marcin Smulczyński

Koniec z kolejkami do lekarzy i bony na pełną diagnostykę w Polsce? Brzmi niewiarygodnie, ale oficjalnie taki plan ma Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedział rzecznik resortu zdrowia, chodzi o odbudowę zdrowia Polaków. Wszystko miałoby wystartować wiosną, choć uzależnione jest od sytuacji związanej z COVID-19.

Jeszcze w tym roku rząd chce, by wprowadzone zostały specjalne bony na diagnostykę lekarską dla osób 40 plus. Ministerstwo Zdrowia nazywa to planem odbudowy zdrowia Polaków.

- Ma on polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po covidzie mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia – wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo. Będzie to coś na zasadzie bonu, który każdy będzie mógł wykorzystać w diagnostyce. Zależy nam na tym, żeby na postawie tej pierwszej diagnozy można było podjąć dalsze leczenie - wytłumaczył na antenie TV Republika rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zapowiedział, że planowane jest też zlikwidowanie kolejek do lekarzy, ale na razie trzeba jeszcze poczekać na ustabilizowanie się stanu związanego z epidemią.

ZOBACZ: Kaczyński potajemnie się zaszczepił? Sikorski wali w prezesa PiS

Szczepienia w Zielonej Górze
Najnowsze