Totalna metamorfoza Borysa Budki

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER

Nowy rząd Tuska

Borys Budka obejmie resort Sasina. Kim jest i jaki ma majątek?

2023-12-12 11:42

Borys Budka będzie ministrem aktywów państwowych w nowym rządzie Donalda Tuska. Potwierdził to w swoim expose nowy premier. Wraz z rozpoczęciem X kadencji Sejmu, opublikował swoje aktualne oświadczenie majątkowe. Sprawdziliśmy, jak duże ma oszczędności oraz ile posiada nieruchomości. Przyszły minister jest prawnikiem i nauczycielem akademickim. W rządzie Ewy Kopacz był ministrem sprawiedliwości.

Kim jest Borys Budka?

Borys Piotr Budka (ur. 11 marca 1978 w Czeladzi) jest prawnikiem, nauczycielem akademickim, samorządowcem, Z wykształcenia jest radcą prawnym, doktorem nauk ekonomicznych. Poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji (od 2011), w 2015 minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz, w latach 2020–2021 przewodniczący Platformy Obywatelskiej, w latach 2019–2020 i od 2021 przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. 

Jakie ma wykształcenie Borys Budka?

W 2002 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Odbył aplikację radcowską, w 2007 rozpoczął praktykę zawodową jako radca prawny. W 2011 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na podstawie rozprawy Kwalifikacje pracownicze w stosunku pracy uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii ze specjalnością w polityce zatrudnienia. Podjął pracę jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej, po przekształceniach i zmianie nazw − w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jaki ma majątek ?

Borys Budka zgromadził pokaźne 120 tysięcy złotych oszczędności. To o 20 tysięcy złotych więcej, niż rok temu. Prócz tego od 2019 roku wpisuje do oświadczenia kwotę 100 dolarów amerykańskich. Nie posiada żadnych papierów wartościowych. Polityk zainkasował w 2022 roku 45466 złotych z tytułu diety poselskiej, z czego aż 36 tysięcy złotych nie podlegało opodatkowaniu. Otrzymał również 188544 złotych uposażenia poselskiego. Borys Budka pracuje również jako adiunkt w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W 2022 otrzymał z uczelnianej kasy 56 tysięcy złotych. Kolejne 3200 złotych wypłacił mu Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu. Nietrudno policzyć, że w 2022 roku poseł zarobił łącznie prawie 300 tysięcy złotych.

Z oświadczenia majątkowego wynika, że Borys Budka jest współwłaścicielem trzech nieruchomości. Jedną z nich jest dom o powierzchni 291 m2 o wartości 800 tysięcy złotych, położony na działce wielkości 1300 m2, wartej 300 tysięcy złotych. Prócz tego wraz z żoną posiadają dwa mieszkania o powierzchni 75 m2 i 165 m2, warte odpowiednio 160 tysięcy złotych i 408 tysięcy złotych. Polityk jeździ pięcioletnią Toyotą C-HR, kompaktowym crossoverem z hybrydowym silnikiem 1.8 o mocy 122 KM, za którą zapłacił prawie 134 tysiące złotych. Cena wskazuje na to, że polityk sporo zainwestował w dodatkowe wyposażenie samochodu.

Borys Budka - rodzina

Polityk od 12 lat jest mężem Katarzyny Kuczyńskiej-Budki i córczkę Lenę. Żona ma córkę z pierwszego małżeństwa Michalinę, która studiuje prawo i mieszka w Katowicach. jego mama, Maria, która prowadzi kancelarię notarialną. Z kolei jego ojciec, Józef był związany z polityką (Unia Pracy, Samoobrona i PSL). Kilka lat temu "Gazeta Krakowska" pisała o tym, że Józef Budka, ekonomista, był zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych w jednym ze śląskich szpitali, a także szefem powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2017 roku przeszedł na emeryturę. Siostra nowego szefa PO, Anna, też jest związana z polityką. Startowała do Parlamentu Europejskiego z Ruchu Narodowego. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" polityk ujawnił, że jego siostra skończyła kosmetologię, potem zaocznie prawo, teraz pracuje u mamy w kancelarii. Druga siostra przewodniczącego Platformy, Maria mieszka w Wadowicach i jest projektantką wnętrz.

Pieniądze to nie wszystko: Przemysław Jaworski

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze