węgiel

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Kryzys węglowy w Polsce

Brak węgla w Polsce a pokłady są ogromne. Nadchodzi ciężka zima, związkowcy tracą cierpliwość

2022-09-12 13:15

Związek zawodowy Sierpień 80 poinformował, że od poniedziałku 12 września rozpoczyna akcję pod hasłem "Kolejka po tani węgiel od Morawieckiego".Związek zawodowy podkreśla, że Polska ma największe w Europie zasoby węgla a mimo to kupuje za granicą węgiel, który jest drogi a jego jakość jest "fatalna".

Kryzys węglowy w Polsce. Związkowcy rozpoczynają akcję protestacyjną

12 września 2022 roku związek zawodowy Sierpień 80 rozpoczął akcję protestacyjną. Akcja odbywa się pod hasłem "Kolejka po tani węgiel od Morawieckiego". Polega na tym, że w każdy poniedziałek od godz. 9.00, przed biurem poselskim, posła ze Śląska Mateusza Morawieckiego, ustawiać się będzie kolejka po tani węgiel, który Mateusz Morawiecki i jego ministrowie obiecali Polakom - przytacza portal wnp.pl

"Tej zimy, nie ogrzane będą nasze domy ale także szkoły, szpitale, przedszkola. Węgla nie mogą kupić, ani rolnicy, ani piekarnie. W kraju, który ma największe w Europie zasoby węgla nie ma. Tam gdzie się pojawia, jego ceny są horrendalnie wysokie. Dziś węgiel na składach oferowany jest po 3-3,5 tys. złotych. I nic dziwnego. Jest to węgiel z importu, sprowadzany przez minister Moskwę. Ten węgiel na morzu, kupowany jest po 350-380 dolarów za tonę. To znaczy, że kupujemy go po około 2 tys. złotych. Po jego rozładowaniu, przesianiu i przetransportowaniu trafi do klienta za 3,5-4 tys. złotych. Tańszy nie będzie nigdy" - informuje związek zawodowy Sierpień 80 cytowany przez portal wnp.pl.

Forum w Karpaczu 2022: Andrzej Bittel

Kryzys węglowy. Rząd kupuje surowiec za granicą pomimo rodzimych pokładów?

Związek zawodowy zwraca również uwagę na ceny węgla. Podkreśla, że aktualnie tona węgla kosztuje 3,5 tys., a jesienią i zimą cena będzie znacznie wyższa. 

"Rząd Morawieckiego, rękami minister Moskwy, kupuje za granicą węgiel drogi, fatalnej jakości, który nie rozwiązuje żadnego z problemów. Z tego złej jakości węgla zaledwie 10 do 15 procent udaje się pozyskać węgiel dla odbiorcy indywidualnego, który na składzie kosztuje 3,5 tys. złotych. Reszta to odpad, który trafi do energetyki. Tyle tylko, że polskie kopalnie, taki sam, a nawet lepszy węgiel, sprzedają energetyce po 250-280 złotych, a ten kupowany na morzu, kosztuje 2000 złotych za tonę. Jest więc 8 razy droższy. Po ile będzie energia jeśli węgiel do jej produkcji będzie 8 razy droższy. Jeszcze do niedawna, węgiel z polskich kopalń, był sprzedawany do energetyki po 11-12 złotych za GJ. Dziś to jest 17-18 złotych za GJ. Tymczasem węgiel z importu to od 50 do nawet 80 złotych za GJ. To wiele razy drożej. Musi podrożeć prąd" - informuje Sierpień 80 cytowany przez portal wnp.pl.

Wizja gigantycznego wzrostu cen energii i ciepła

Związek zawodowy ostrzega, że jeżeli uzależnienie od importowanego węgla będzie kontynuowane wzrost cen energii oraz ciepła będzie wahał się między 200 a 300 procent. 

"Węgiel, którym chwali się dziś rząd, przypłynie do nas około kwietnia maja, a i tak będzie drogi i nie taki jakiego potrzebujemy. Energia z polskiego węgla to koszt zaledwie 140 - 160 złotych za MWh. Ta sama energia z gazu lub węgla importowanego jest kilkakrotnie droższa. Dlaczego mamy płacić horrendalne rachunki za prąd i ciepło, skoro mamy własny węgiel, z którego możemy produkować tani prąd i ciepło? Oczywiście, odpowiedzialność za to, ponosi chora i szkodliwa polityka klimatyczna UE. Ale odpowiedzialność ponosi również rząd, który przez długi czas, tą chorą i szkodliwą politykę UE realizował, a obecnie nie robi nic, aby wzmocnić potencjał polskiego górnictwa i energetyki" - podkreślają związkowcy.

Ceny na umiarkowanym poziomie? Związkowcy mają rozwiązanie

Związkowcy podkreślają również, że istnieje możliwość aby ceny energii oraz ciepła były na umiarkowanym poziomie. "Możemy mieć go pod dostatkiem. Możemy, jeśli zaczniemy prąd i ciepło produkować z własnego węgla, którego mamy pod dostatkiem. To prawda, że ta zima będzie ciężka w całej Europie. Będzie głodna i chłodna w całej Europie. Ale to my Polska, jako jedyni w całej Europie mamy pod dostatkiem własnego węgla, z którego możemy produkować tanią energię. To my, jako jedyni, moglibyśmy mieć dość własnego węgla, aby dostarczyć go do rodzinnych domów, rolnikom i małym przedsiębiorcom. To nasze rachunki za prąd i ciepło mogłyby być o wiele niższe. To że tak się nie dzieje, to wina rządu Mateusza Morawieckiego. Tej zimy będzie bardzo bolało. Nie dlatego, że tak musi być. Tylko dlatego, że Morawiecki i jego ministrowie, nie zrobili nic, aby tak nie było" - zaznaczają przedstawiciele związku Sierpień 80.

Postulaty związku zawodowego Sierpień 80

Na łamach portalu wnp.pl opublikowane zostały również postulaty związku zawodowego Sierpień 80 wystosowane w imieniu wszystkich Polek i Polaków do rządu. Poniżej cytujemy ich treść. Przedstawiciele związku zawodowego Sierpień 80 domagają się:

  1. Odbudowy potencjału produkcyjnego polskiego górnictwa węgla kamiennego i brunatnego, poprzez rozpoczęcie procesów inwestycyjnych w nowe złoża węgla. Zaprzestania polityki likwidacji polskiego górnictwa i energetyki konwencjonalnej. Jest to jedyny sposób na tańszą energię dla obywateli i przemysłu.
  2. Rozpoczęcia procesu przyjęć do górnictwa nowych pracowników. Nie da się zwiększyć wydobycia, bez zwiększenia zatrudnienia.
  3. Wpisania do dokumentu "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r" węgla, jako paliwa przejściowego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku gazu.
  4. Podjęcia decyzji o rewitalizacji bloków energetycznych, tzw. "dwusetek", bez których polska energetyka sobie nie poradzi.
  5. Powołania Ministerstwa Energii, na czele którego stanie osoba kompetentna, bo obecnie w polskim rządzie nie ma żadnej osoby, która ma właściwe kompetencje w zakresie górnictwa i energetyki. Ministerstwo Energii, w obecnych warunkach wojny i światowego kryzysu energetycznego, jest niezbędne dla zapewnieniu obywatelom i krajowi bezpieczeństwa energetycznego.
  6. Skutecznych działań na forum UE, w zakresie prowadzenia niezależnej polityki energetycznej, której celem musi być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polaków i suwerenności energetycznej Polski. Miedzy innymi poprzez, odejście od polityki niszczenia węgla i energetyki konwencjonalnej, zawieszenia, a w konsekwencji likwidacji opłat UE ETS.
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Listen to "Gazowa WOJNA ROSJI. TAK PUTIN CHCE WYGRAĆ Z ZACHODEM! [Raport Złotoriwicza]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze