Smutni seniorzy, Kaczyński oraz Morawiecki

i

Autor: Shutterstock; Johanna Geron/AP; Tomasz Gola/ Super Express Smutni seniorzy, Kaczyński oraz Morawiecki

Emerytury w Polsce

Brakuje pieniędzy na 13. emerytury! Rząd szuka pieniędzy na ich finansowanie

2023-03-16 1:32

Brakuje pieniędzy na 13. emerytury? Wszystko wskazuje na to, że rząd weźmie 5 mld zł pożyczki. Jest Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia.

Pożyczka na 13. emeryturę

Jest Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia. Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania motywowana jest następująco: Realizacja wypłaty 13. emerytury przez organy emerytalno-rentowe następuje ze środków Funduszu Solidarnościowego. Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia innych istotnych społecznie zadań realizowanych i planowanych do realizacji przez Fundusz Solidarnościowy w 2023 r., niezbędne jest uzupełnienie środków pieniężnych tego Funduszu.

Bardzo ważne jest to, iż Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym umożliwia zaciągniecie nieoprocentowanej pożyczki na wypłatę 13. emerytury oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które odpowiada za powyższe rozporządzenie podkreśla, że "wypełniając powyższe upoważnienie oraz mając na uwadze zachowanie płynności finansowej zarówno Funduszu Rezerwy Demograficznej, jak i Funduszu Solidarnościowego proponuje się udzielenie jednorazowej pożyczki w wysokości 5 000 000 000 zł, która zostanie przekazana jednorazowo w terminie do dnia 24 marca 2023 r. na rachunek bankowy Funduszu Solidarnościowego".

5 miliardów zł pożyczki na emerytury

Pożyczka jak to pożyczka musi zostać zwrócona. Kiedy? Przewiduje się spłatę pożyczki na rachunek FRD w terminie od 2028 r. do 2037 r., w 10 równych rocznych ratach, z terminem płatności na dzień 30 listopada każdego roku.

Rządzący w rozporządzeniu piszą jasno: Brak jest możliwości osiągnięcia przedmiotowego celu za pomocą innych środków niż wydanie projektowanego rozporządzenia.

Ekspert: 13. emerytura jest na krechę. Wnuczkowie spłacą ten dług

Eksperci od systemu emerytalnego oceniają sprawę jasno. Dziwi ich termin, w jakim rząd decyduje się na pożyczkę. Świadczy to po prostu o tym, że na 13. nie ma pieniędzy i trzeba natychmiast zaciągać dług w roku przedwyborczym, żeby zapewnić kiełbasę wyborczą. Te pieniądze trzeba będzie oddać.  - 13. emerytura  jest na krechę - mówi wprost Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. I dodaje: - Niedawno premier Morawiecki mówił, że ekonomicznie jest super, że są pieniądze na wszystko, a nagle okazuje się, że trzeba zaciągnąć pożyczkę na 13. emerytury, którą to pożyczkę trzeba będzie spłacać aż do 2037 roku. To nieuczciwa gra. Tę pożyczkę będą spłacały kolejne pokolenia.

Sonda
Czy powinno się usunąć groszowe emerytury?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze